AnasayfaYerel HaberlerİzmirAkar: 20 sorti yapıldı

Akar: 20 sorti yapıldı

İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, depremin başından beri 20 sorti yapıldığını, İHA’lar ve helikopterlerle de durum tespiti için çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları ile İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret etti, yetkililerden çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Akar, depremin başından bu yana kurtarma çalışmalarında canla başla çalışan ekiplere şükranlarını sundu.  Mili Savunma Bakanlığı olarak depremin başında itibaren Ankara ve bölgede gerekli kriz merkezlerini kurmak suretiyle duruma hakim olduklarını vurgulayan Akar, ilgili kurum ve kuruluşlardan gelen taleplerin süratle karşılandığını belirtti. Akar şöyle konuştu:

Silahlı Kuvvetlerimizde can kaybı ve ciddi hasar yok

“Silahlı kuvvetlerimizde hasar tespitleri yaptık. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimizde can kaybı ve ciddi hasar yok.

Valiliğimiz ve bakanlıklardan gelen talepler neticesinde uçaklarımız Kayseri, Ankara, Erzurum, Diyarbakır’dan kalkmak suretiyle AFAD timleri başta olmak üzere personel ve araçların bölgeye nakli konusunda yoğun bir çalışma içinde oldular. Toplam 20 civarında sorti yapıldı. Sayın Valimizin talebi üzerine helikopterlerimizi tahsis etmek suretiyle bölgede keşif uçuşları yapıldı. İHA’larımız burada uçmak suretiyle hasarı yerinde görme ve tedbir geliştirme bakımından yararlı çalışmalar yaptı. Ankara’dan gönderdiğimiz Harita Genel Komutanlığı uçağıyla arazinin tespitiyle önümüzdeki dönemde kullanılmak üzere temel dataların alınması da mümkün oldu.”

Milletimizin emrindeyiz

Mehmetçik’in İzmirlilerin sıkıntısını azaltmak için çadırların kurulmasında fedakar bir şekilde çalıştığını, gelen taleplere göre çalışmalarına da devam ettiğini söyledi. “Umudumuz devam ediyor” diyen Akar, “Bakanlık ve TSK olarak milletimizin emrindeyiz” dedi.

 

Önceki İçerikTablo gibi trafolar
Sonraki İçerikMüteahhitler gözaltında

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN