AnasayfaYerel Haberlerİzmir"139 Okulda Hafif Hasar Var"

“139 Okulda Hafif Hasar Var”

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir’de okullarla ilgili endişe verici bir durumun olmadığını vurguladı.

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Selçuk, Bayraklı ilçesindeki Azerbaycan Halk Cumhuriyeti 100. Yıl İlkokulu’nu ziyaret etti. Burada psikososyal destek alan öğrenciler ile öğretmen ve velileriyle görüşen Selçuk, çocuklarla yakından ilgilendi, oyun oynadı. Gazetecilere açıklama yapan Bakan Selçuk, arama kurtarma çalışmalarının gece gündüz sürdüğünü belirtti ve  “Vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacının temininde hiçbir aksaklık olmaması için tüm çabalar gösteriliyor. Bütün çabamız enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ salim ulaşabilmek için. Burada büyük bir seferberlik söz konusu” dedi.

139 Okulda Hafif Hasar Var

İzmir’de toplam 3 bin 600 okulda yaklaşık 850 bin öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Ziya Selçuk, “Okullarımızın 139’unda hafif hasarlar söz konusu. Bununla ilgili tedbirler alınacak. 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde hangi okulumuzda durum nedir, ne tür hasar vardır bunların tespiti ve bir havuzda toplanması sağlanabildi. Okullarımızla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığını net bir şekilde ifade edebilirim” diye konuştu.  “Gerekli onarım çalışmalarında tüm hazırlıklar tamamlanmış durumda” diyen Bakan Selçuk, “İzmir’de okullarımızla ilgili bir sorun yaşamadık. İl ve ilçe okul kriz müdahale ekiplerimiz, psikososyal destek ekiplerimiz bu süreçte aktif olarak rol alıyorlar. 53 kişilik bir ekibimiz de arama ve kurtarma çalışmalarına sahada destek oluyor” ifadelerini kullandı.

Süre Gözden Geçirilebilir

Okullardaki eğitim öğretime bir hafta süreyle ara verildiğini hatırlatan Bakan Selçuk, “Bu sürenin duruma göre gözden geçirilmesi söz konusu olabilir. Bu ortamda çocuklarımızın, öğretmenlerimizin ve velilerimizin psikososyal desteğe ihtiyacı var. Bu sarsıntı sonrası birtakım ruhsal problemlerin iyileştirilmesi için uzmanlarımız ve psikososyal destek ekiplerimiz hazır ve çalışıyorlar. Bu tür hizmetler böyle durumlarda ikincil bir destek gibi görünse de orta ve uzun vadede çocuklarımızın ruhsal hayatında olumsuz bir etki bırakmaması için çok değerli buluyoruz” diye konuştu.

Deprem nedeniyle çocukların yaşadığı kaygı ve korkuyu ortadan kaldırabilmek için oyun terapisi ve birtakım eğitsel faaliyetlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü de ifade eden Ziya Selçuk, “Çocuklarımızın güvende olduklarını hissetmelerini çok önemsiyoruz. 250 psikolojik danışmanımız psikososyal destek anlamında sahadalar. Bugün de buradaki uzman arkadaşlarımızın çalışmalarına eşlik ettik. İhtiyaçları olup olmadığını yerinde tespit etmek istedik. Şunu gördük; binaların tahliye edilmesi çok önemli, okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür borçluyuz. Onların tecrübesiyle birikimleriyle okullar süratle tahliye edildi. Kimsenin burnu kanamadan süreci atlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Afet eğitiminin önemi

“Bir kez daha anladık ki; öğretmenlerimizin afet eğitimi çok önemli” diyen Bakan, “Okul tabanlı afet eğitimi programının üzerinde duruyoruz. Japonya’da büyük bir ekibimiz eğitim aldı. Bu eğitim paketinin formatörler vasıtasıyla tüm öğretmenlere ulaştırılması noktasında eğitimler devam ediyor. 110 bin öğretmen ilk etapta eğitim aldı. Japonya’da eğitim almış uzmanlarımız 140 bin öğretmene daha eğitim verdiler ve devam ediyor. Sadece bu eğitimlerle kalmıyor, çeşitli alanlarda platformlarda eğitimler alıyorlar” dedi. Selçuk şöyle devam etti:

“Bizim eğitimciler, öğretmenler olarak asıl işimiz yeni başlıyor. Psikososyal destek ekiplerimizle öğrencilerimizin eğitimiyle ilgili yapmamız gereken çok şey var. Bu konuda deneyimliyiz. Daha önce sel, deprem gibi afetlerde ne yaptıysak, oradaki tecrübeleri buraya aktararak tüm çocuklarımızın, velilerimizin ve öğretmenlerimizin ihtiyacı olduğu psikososyal desteği, malzemeyi ve materyali sağlamak için bizim yükümlülüğümüz, vazifemizdir. Ankara ve İzmir’de oluşturduğumuz kriz masası bunları kontrol ediyor. Biz buradayız. Gereken her türlü tedbiri almakla ilgili çalışıyoruz. Vatandaşımız emin olsun, bizlere güvensinler. Okullarla ilgili çalışmaların daha titiz şekilde nasıl yürütüleceği konusunda valimizle yöneticilerimizle beraber çalışıyoruz.”

Bakan Selçuk, açıklamasının ardından Bayraklı ilçesindeki Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’ne geçti. Binada inceleme yapan Selçuk, İnşaat Emlak Dairesi Başkanlığı ekiplerinden bilgi aldı.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN