AnasayfaSporYalçın Granit son yolculuğuna uğurlandı

Yalçın Granit son yolculuğuna uğurlandı

 

Geçtiğimiz gün 88 yaşında yaşamını yitiren Türk basketbolunun efsane isimlerinden Yalçın Granit, son yolculuğuna uğurlandı. Granit için ilk önce Darüşşafaka Kulübü’nde, sonrasında Galatasaray Kulübün’de tören düzenlendi. Granit, Zincirlikuyu Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Yalçın Granit için ilk tören Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda düzenlendi. Törene; Türkiye Basketbol Federasyonu CEO’su Ömer Onan, Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Tayfun Öktem, Darüşşafaka Kulübü Başkanı Ümit Başkırt, Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Yusuf Günay, Darüşşafaka Tekfen Başantrenörü Selçuk Ernek ve takım oyuncuları, Galatasaray Basketbol Takımı Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan, Yalçın Granit’in oğlu Ali Granit katıldı.

“Bizlere ışık oldu, yol gösterdi”

Yalçın Granit’in Türk basketboluna önemli katkılar sağladığını belirten Ömer Onan, “Arkasından gelen bizlere çok büyük ışık oldu, yol gösterdi. Basketbolun her katmanında çok büyük hizmet verdi. Onun sayesinde yüzlerce oyuncu yetişti. Basketboldan hiçbir zaman vazgeçmedi” dedi.

Yalçın Granit’in her zaman yanlarında olduğunu belirten Ümit Başkırt da, “Böyle bir duayenle birlikte olmak herkese nasip olmaz. Yaktığı ateşi devam ettirmeye çalışacağız. Onun adını yaşatmak için çok çalışacağız” şeklinde konuştu.

Granit’in Türk basketboluna önemli katkıları olduğunun altını çizen Yusuf Günay, “Türk basketbolu ve Galatasaray’ın unutulmaz ismi, hayatını Türk basketbolunun gelişimine adayan efsanemiz Yalçın Granit’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Yalçın Granit, ortaya koyduğu eserlerle Türk sporunun en önemli figürlerinden biri olmuş, birçok ilke imza atarak adını altın harflerle Türk basketbol tarihine yazdırmıştır” diye konuştu.

“Soyadı gibiydi”

Galatasaray Kulübü tarafından Türk Telekom Stadı’nda düzenlenen törene Başkan Mustafa Cengiz, yönetim kurulu üyeleri, Galatasaray Basketbol Takımı Başantrenörü Ertuğrul Erdoğan ve oyuncular katıldı. Yalçın Granit ile ilgili ne söylense eksek kalacağını dile getiren Mustafa Cengiz, “Yalçın ağabey soyadı gibi bir adamdı. Çok rafine, kalite bir insandı. Onunla beraber çalışmayı çok isterdim. Bir de mülkiyeli ağabeyim Mesut Yılmaz’ı anmak istiyorum. O da sadece Galatasaraylı değildi. Siyaset adamlığından devlet adamlığına evrilmeyi kanıtlayan bir ağabeyimizdi. Onun da ailesine sabırlar diliyorum. Her ikisini de rahmet diliyor ve saygıyla anıyorum” dedi.

Granit, Zincirlikuyu Camii’nde kılınan öğle namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Granit’in cenaze namazına; Faruk Süren, Ohun Ene, Ömer Onan, Mahmut Recevik, Tuncay Özilhan, Ural Aküzüm, İbrahim Kutluay, Aydın Örs, Yusuf Günay, Ergin Ataman, Darüşşafaka yöneticileri ve basketbol camiasından çok sayıda kişi ile Granit ailesi katıldı. Yalçın Granit daha sonra Kilyos Mezarlığı’nda toprağa verildi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN