AnasayfaPolitikaTBMM'de Atatürk'ün mirası tartışması

TBMM’de Atatürk’ün mirası tartışması

TBMM’de CHP ile Ak Parti arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasından kaynaklı temettü gelirlerinin Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarılıp aktarılmadığı tartışması yaşandı.

İddia doğru çıktı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, durumu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında gündeme getirdi. CHP milletvekili temettü gelirlerin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na yönelik olduğunu, ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hesabına yönlendirildiğini ifade etti. “Elinizi Atatürk’ün vasiyetinden çekin” diyen Emir, “Bunlar bağımsız kurumlardır” diye konuştu. Hesapların 20 Mart tarihi itibariyle Hazine’ye aktarıldığını doğrulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Para alınıyor gibi algılanılmamalı, gelen kaynaklar tek hesapta toplanıyor” dedi. Bloomberg, el koyulan temettü gelirinin 3.7 milyon lira değerinde olduğunu bildirdi.

Türkiye İş Bankası’nda, CHP tarafından temsil edilen, Atatürk hisselerinin payı yüzde 28.09. Hisselerin temettü gelirleri Atatürk’ün vasiyeti gereği Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu’na aktarılıyordu.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN