AnasayfaPolitikaKılıçdaroğlu: Neden deprem öncesinde önlem almıyoruz?

Kılıçdaroğlu: Neden deprem öncesinde önlem almıyoruz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Depremden sonra risk oluşuyor, binalar yıkılıyor, can veriyoruz, gözyaşları döküyoruz, kurtulanlar için seviniyoruz. Deprem sonrasını biliyoruz da neden öncesinde önlem almıyoruz?” dedi.

TBMM’de partisinin grup toplantısında konuşun Kılıçdaroğlu, İzmir’in Seferihisar açıklarında, 6.6 büyüklüğündeki depremi hatırlatarak, arama kurtarma ekiplerine teşekkür etti. CHP üyelerini de İzmir’deki çabaları için kutlayan CHP lideri, “2 bin 588 çadır kuruldu, 25 bin 991 battaniye dağıtıldı, 370 bini aşkın maske dağıtıldı, bizim belediyelerimiz tarafından. İş makinaları çalıştı, binek araç desteği verildi, 9 ayrı alanda şarj istasyonu oluşturuldu, ücretsiz mobil internetin alt yapısı oluşturuldu. 56 belediyemiz 180 araç, bin 120 personeliyle destek verdi” dedi.

Muhafet 17 yılda 58 kez dikkat çekmiş

Parlamentonun bu konuda eksiğinin bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “17 yılda depremle ilgili 58 araştırma önergesi vermişiz. AKP ve MHP milletvekilleri ‘hayır depremi araştırmaya gerek yok’ demiş. Parlamentonun oturup araştırması lazım. Demek ki muhalefet 17 yılda 58 kez dikkati çekmiş. Bilim insanları görevlerini yapıyorlar mı? Evet yapıyor. Çok sayıda bilim insanı ‘önlem alın’ diye çıkıyor konuşuyor” ifadesini kullandı.

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN