AnasayfaPolitikaCahit Saraçoğlu istifayla ilgili Ankara kulislerinde konuşulanları yazdı

Cahit Saraçoğlu istifayla ilgili Ankara kulislerinde konuşulanları yazdı

İstifa krizi revizyon getirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 8 Kasım 2020 akşam saatlerinde instagram sosyal medya adresinden yaptığı istifa kararı Cumhurbaşkanlığı’nca bu satırların yazıldığı ana kadar karara bağlanmazken, saat 16:00’da toplanan MYK’da kabine revizyonunun da ele alındığı öğrenildi.

Bu kapsamda birleştirilen Hazine ve Maliye, Ekonomi ve Ticaret, Çalışma ve Aile ve Gıda Tarım ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarının yeniden ayrıştırılacağı konuşuluyor.

MYK sonrası hem yeni kurulacak bakanlıkların ve bakanlarının atandığının, hem de istifası gündeme gelen Berat Albayrak’ın görevi bıraktığının belirtileceği ifade ediliyor.

Öte yandan bugün sabah saatlerinde Albayrak’ın istifası ile birlikte döviz kurlarında yüzde 5,7’ler seviyesinde gerileme olduğu görüldü. Dolar kuru bir aralar 8,002’ler seviyesine kadar geriledi.

Bu arada öğlen saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 20 kadar milletvekili ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplandığı da kulağımıza geldi.

Yine hep gündeme getirilen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin Maliye Bakanı olarak atanacağı yönündeki konu da artık tamamen kapandı diye biliriz. Bali’nin söz konusu görevi kabul etmemesi nedeniyle isminin bundan sonra da herhangi bir bakanlık için konuşulmadığını söyleyebiliriz. Ancak kulislerde ‘nedeni bir türlü anlaşılamayan’ bir başka bankacının ismi bölünecek olan Hazine Bakanlığı için geçtiğini de buraya not düşelim. Tarafımızdan teyit edilemeyen bu ismi şimdilik kullanmayı doğru bulmadık.

Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın uyumlu çalışmasının dünyadaki bütün ülkelerdeki finans kesimince bilindiği için Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ile uyumlu çalışacak birinin Maliye Bakanlığı için düşünüldüğü artık kesinleşti.

Söz konusu bu makam için konuşulan ismin bazı özel durumlarından dolayı göreve atanmayabileceği de dile getirildiğinden, bu ismi de kullanmayı doğru bulmadık.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN