AnasayfaDünyaİngiliz medyası "Putin bırakıyor" dedi, Kremlin yalanladı

İngiliz medyası “Putin bırakıyor” dedi, Kremlin yalanladı

İngiliz medyası, 68 yaşındaki Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Daily Mail’in, Moskova’daki kaynaklardan elde ettiği bilgilere dayandırdığı haberde, Putin, 2012 yılından bu yana Parkison hastalığıyla mücadele ettiği, bu yüzden de Ocak ayının sonunda devlet başkanlığı görevini bırakacağını ileri sürüldü. Büyük ses getiren iddia, Kremlin tarafından yalanlandı.

Belirti sağ kolunda

Haberde, Rus lider Putin’in zaman zaman sağ kolunda beliren bulguların Parkinson hastalığına işaret edildiği, iddia edildi.

Putin hakkında geçtiğimiz yıllar, Parkinson hastası olduğuna dair birçok kez iddia ortaya atılırken, söz konusu iddialar Britanya Tıp Dergisi tarafından incelendi. Yapılan incelemelerde, Putin’in sağ kolunda asimetrik olarak azaltılmış bir kol salınımı olduğu ve bulgunun Parkinson hastalığının bir belirtisi olarak ifade ediliyor.

Ömür boyu senatör

Rus medyası RT’ye göre ise, hafta başın, Putin’in ömür boyu senatör olmasını sağlamak için yasa tasarısının hızlıca hazırlandığı açıklandı. RT’de yer alan habere göre, tasarısının “Rusya’da nihai bir iktidar geçişi için zemin hazırlandığının bir işareti” olarak yorumlandı.

Kremlin’dan yalanlama geldi

Kremlin sözcüsü Peskov, gündeme bomba gibi düşen iddia üzerine, “Hayır, Putin’in sağlığı mükemmel ve istifa etmeyecek” dedi.

Bu yıl 68 yaşına giren Putin’in başkanlık görevi 2024’te sona eriyor.

 

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN