AnasayfaEDİTÖRDENMesut Yılmaz'a Veda

Mesut Yılmaz’a Veda

 

BİR süredir mücadele ettiği kansere 72 yaşında yenik düşen eski Başbanlardan Mesut Yılmaz bugün son yolculuğuna uğurlandı. Üsküdar’daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde gerçekleşen cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Çiller ve Gül de katıldı

Cuma günü vefat haberi verilen Yılmaz’ın cenaze töreni bugün, saat 12.00’de Üsküdar’daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde yapıldı. Mesut Yılmaz’ın Türk Bayrağı’na sarılı tabutu polis tören kıtasının omuzlarında camiye getirildi. Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz, oğlu Hasan Yılmaz ve kardeşi Turgut Yılmaz taziyeleri kabul etti.

Törene  11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  eski Başbakanlardan Tansu Çiller,  AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Muharrem İnce, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, eski Meclis Başkanı Hikmet Çetin ve Fatih Terim ile çok sayıda iş insanı ve siyasetçi katıldı. Törende Koronavirüs tedbirlerine uyulduğu gözlemlendi.

Bizler için de aynı akıbet gerçekleşecek

Cenaze namazının kılınmasının ardından kısa bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cenaze namazını ifa ile birlikte ebediyete uğurluyoruz. Rabbim taksiratını affetsin. Her nefis ölümü tadacaktır. Nasıl ki şu an musallada Mesut Bey’i ebediyete gönderiyorsak bizler için de aynı akıbet şüphesiz ki gerçekleşecektir. Rabbim bizleri bu musallaya hazırlıklı olarak gelmeyi nasip etsin. Çok farklı bir dönemden geçiyoruz. İzmir açıklarında meydana gelen olay hepimiz için malum 1000’e yakın yaralımız, 50’ye yakın ölenimiz var. Nerede, nasıl olacak belli değil. Tüm mesele hazırlıklı olmak. Hiç ölmeyecek gibi dünyaya her an ölecek gibi ahirete hazırlıklı olmamız lazım. Rabbim yar, yardımcımız olsun. Mesut Bey’in de mekanı cennet olsun. Tüm ailesine başsağlığı diliyorum. Birlik, beraberliğimiz en büyük zenginliğimiz olacaktır. Milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından Yılmaz’ın cenazesi, Beykoz Kanlıca Mezarlığı’nda, oğlunun mezarının yanında toprağa verildi.

Memleketinde Gıyabi Cenaze Namazı Kılındı

Mesut Yılmaz için memleketi Rize’de gıyabi cenaze namazı töreni düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Şeyh Cami’nde öğle vakti kılınan gıyabi cenaze namazına, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, AK Parti İl Başkanı İshak Alim, MHP İl Başkanı İhsan Alkan, CHP İl Başkanı Saltuk Deniz, İYİ Parti İl Başkanı Ayşegül Özyanık ile çok sayıda kişi katıldı. Yılmaz’ın baba ocağı Rize’nin Çayeli ilçesi Çataldere köyünde de gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenazeye, Yılmaz’ın İstanbul’daki törenine gidemeyen bazı yakınları ve Anavatan partililer katılarak, dua etti. Mesut Yılmaz’ın kabrine konulmak üzere, Çataldere köyünden alınan toprak, İstanbul’a gönderilmişti.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN