AnasayfaManşet"Kazanacağımızdan emindim" dedi, görevini bıraktı

“Kazanacağımızdan emindim” dedi, görevini bıraktı

Dağlık Karabağ’ı kaybeden Ermenistan’da binlerce kişi “Paşinyan hain” ve “Paşinyan gitsin” sloganları ile protesto yaptı. Sokaklar savaş alanına döndü. Rus barış güçleri Hankendi’ye girdi. Ermeni askerleri çekilmeye başladı. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, “Kazanacağımızdan emindim” diyerek, görevini bıraktı.

Erivan’da protestolar

Özgürlük Meydanı’nı hınca hınç dolduran binlerce protestocunun ağzından ‘Paşinyan hain’ ve ‘Paşinyan gitsin’ sloganları yükseldi. Başkentte protestolar akşam saatlerinde de devam etti. İstifa sloganlerı atan göstericiler, akşam saat 20.30 sularında Özgürlük Meydanı’na geri döndü. Muhalefetten istifa çağrıları yapıldı.

Ermeni siyasetçiye saldırdılar

Protestocular arasında yer alan Ermeni siyasetçi ve parlamento üyesi Iveta Tonoyan, “protestocular arasında bir provokatör tarafından saldırıya uğradığını” söyledi.
Gündüz de gözaltıların yapıldığı medyanda; miting sona erdiğinde polis vatandaşları gözaltına almaya başladı. Polis ekipleri, anonslar yaparak bunun yasadışı yürüyüş ve yürüyüş olduğunu duyurdu.

İstifasını böyle duyurdu

Dün protestolar sırasında, Dağlık Karabağ’ın kaybedilmesini içine sindiremeyen Ermeni vatandaşların gözyaşlarına boğulduğu, BBC muhabiri Jonah Fisher tarafından aktarılmıştı.
Ermenistan’da halk, son olarak dün kameralar karşısına geçen ve yenilgi anlaşmasını imzalamasının Karabağ sorununun köklü çözümüne işaret etmediğini savunan Başbakan Nikol Paşinyan’ın görevi bırakmasını beklerken bir başka istifa geldi.
Resmi Facebook hesabından bir açıklama yayınlayan Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Hovhannisyan, görevinden istifa ettiğini duyurdu.
Hovhannisyan, yaptığı açıklamada, “Bu savaş sırasında savaşımı dördüncü alan olan ‘bilgi platformunda’ yürüttüm. Nasıl yaptığım, zaman ve profesyonel araştırmacılar tarafından değerlendirilecektir. Kusurları olmayan hiç kimse yoktur. Kamuoyuna verdiğim bilgiler genel olarak Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ve Karabağ Savunma Ordusu’nun raporlarına dayanıyordu. Evet, kazanacağımızdan emindim, bu güven yoldaşlarımın savaş alanında verdiği mücadeleden kaynaklanıyordu. 9 Kasım itibariyle bu görevi bıraktım” dedi.
Bilimsel alanda çalışmaya devam edeceğini belirten Hovhannisyan, kendisiyle ‘çeşitli teklifler’ için iletişime geçilmemesini isteyerek “Siyasete bulaşmadım ve bunu yapmayacağım. Toprağa düşen kahramanlarımızın önünde eğiliyorum” diye yazdı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN