AnasayfaManşetKavala, 3 yıldır cezaevinde

Kavala, 3 yıldır cezaevinde

Kavala, 3 yıldır cezaevinde

GAZETEZEBRA

İş insanı Osman Kavala’nın tutuklanarak cezaevine konulmasının üzerinden tam üç yıl geçti. Kavala, bu süreçte, işlediği iddia edilen suçlardan iki kez tahliye oldu, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada beraat etti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Kavala’nın tutukluluğu nedeniyle Türkiye’yi mahkum etti. Buna karşılık Kavala, hakkında yeni dava açılarak cezaevinde tutuluyor.

Kavala, Gezi olaylarını organize ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etmiş, tahliyesine karar verilmesine rağmen serbest bırakılmamıştı. İstanbul Başsavcılığı, hakkında “casusluk” ve “15 Temmuz darbe girişimine katılmak” suçlamalarıyla iki ayrı dosya bulunduğunu gerekçe göstererek, Kavala hakkında yeniden tutuklama talebinde bulunmuştu. Kavala, 15 Temmuz dosyası kapsamında tutuklanmıştı. Ancak kısa süre sonra bu dosyadan da tahliyesine karar verilmişti. Savcılık, tahliye kararından hemen önce, Kavala’nın casusluk suçlamasından tutuklanmasını talep etmiş ve 15 Temmuz dosyasındaki iddiaları yeniden sıralamıştı. Kavala, bu suçtan da tutuklandığı için hakkındaki iki ayrı tahliye kararına rağmen özgürlüğüne kavuşamamıştı.

Kavala’nın, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru ise hakkında açılan yeni dava nedeniyle görüşülememişti. Kavala, AİHM tarafından haklı bulunmasına rağmen serbest bırakılmamıştı. Hakkında yeni dava açılan ve bu kapsamda yeniden tutuklanan Kavala, tüm bu hukuki sürece rağmen cezaevinde 3 yılı doldurdu. Kavala ile ilgili olarak sosyal medyada bu nedenle kampanya düzenlendi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN