AnasayfaManşetGüvenpark saldırısında 37 kez ağırlaştırılmış müebbet çıktı

Güvenpark saldırısında 37 kez ağırlaştırılmış müebbet çıktı

Ankara Güvenpark’ta 36 kişinin öldüğü, 344 kişinin yaralandığı bombalı terör saldırısıyla ilgili 3 sanıklı ikinci davada karar çıktı. Sanıklardan Suphi Akbaş, 37 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 10 bin 276 yıl hapis, diğer 2 sanığa da 15’er yıl hapis cezası verildi.

Kızılay Güvenpark’taki otobüs durağında 13 Mart 2016’da bomba yüklü otomobille düzenlenen saldırıya ilişkin 8’i tutuklu 55 sanığın yargılandığı ana dava, 21 Kasım 2018’de karara bağlanmıştı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce görülen davada bir numaralı sanık Mehmet Veysi Dolaşan’a 36 kişiyi öldürme suçundan 36 kez, devletin birliğini bozmak  suçundan da 1 kez olmak üzere toplam 37 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti. Dolaşan ayrıca 342 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan 10 bin 260 yıl hapse mahkum edilmişti. Mahkeme ayrıca 2 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 6 sanığa değişen yıllarda hapis cezası verirken, 7 sanığa ise beraat kararı vermişti. Aralarında PKK/KCK terör örgütünün sözde üst düzey yöneticilerinden Cemil Bayık, Zübeyir Aydar, Murat Karayılan, Remzi Kartal, Sabri Ok ve Salih Müslim’in de bulunduğu 36 sanığın dosyası ise ayrılmıştı.

İkinci davada karar çıktı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ana davanın firari sanığı ve saldırının planlayıcısı olduğu ileri sürülen Vahit Ayçil’in kaçmasına yardım ettiği gerekçesiyle Ferit Ak ve Salih Şahin hakkında da dava açıldı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ana davada silahlı terör örgütüne fon sağlamak suretiyle yardım ederek terörizmi finanse etmek suçundan aldığı 8 yıl hapis cezası az bulunarak istinafta bozulan sanık Suphi Akbaş’ın dosyasını da 2 sanığın yargılandığı dava ile birleştirdi. Davanın bugünkü duruşmasında karar çıktı. Sanıklardan Akbaş, iddianamede kendisi ile ilgili suçlamaların maddi delile dayanmadığını, saldırıyla bir ilgisinin bulunmadığını iddia ederek beraatini istedi. Sanık Ak da, Vahit Akçil’i tanımadığını, isim benzerliği nedeniyle hakkında dava açıldığını ileri sürdü.

Ceza yağdı

Mahkeme heyeti, sanık Suphi Akbaş’a 36 kişiyi öldürmek ve devletin birliğini bozmak suçlarından 37 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, 332 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek ve yasa dışı patlayıcı madde bulundurmak suçlarından toplam 10 bin 276 yıl hapis cezası verdi. Ferit Ak ile tutuksuz sanık Salih Şahin’e de örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme suçundan 15’er yıl hapis cezası verildi. Tutuksuz sanık Salih Şahin hakkında da kararla birlikte tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

DHA

ANKARA’DA GUVENPARK’TA 2016 YILINDA MEYDANA GELEN BOMBALI ARACLI TEROR SALDIRISINDA 36 KISI YASAMINI YITIRMISTI. FOTO-ANKARA-DHA (ARSIV)

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN