AnasayfaDünyaFransa'da sular durulmuyor

Fransa’da sular durulmuyor

Fransa’nın Nice kentindeki Notre Dame kilisesi yakınında bıçaklı saldırı gerçekleşti, ilk belirlemelere göre üç kişi hayatını kaybetti, birden fazla kişi yaralandı.

Kilisenin yakınlarında meydana gelen olay, gergin anların yaşanmasına yol açtı. Gelen ilk haberlere göre bıçaklı saldırıda üç kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Fransa İçişleri Bakanı, olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini açıklarken, Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bir kişinin gözaltına alındığını bildirdi. Estrosi Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un saldırının ardından Nice’e geleceğini de duyurdu. Yakalanan saldırganın bir kadının kafasını kestiği yönünde iddialar da gündeme geldi. Fransız siyasetçi Marine Le Pen’in ifade ettiği belirtilen iddia, polis kaynakları tarafından doğrulandı.

Öte yandan bu saldırıdan bir süre sonra polis bu kez Avignon şehrinde meydana gelen bir saldırı girişimi nedeniyle alarma geçti. Polisin saldırıyı engellediği belirtildi.

Dışişleri kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Nice’deki saldırıyı kınayan yazılı bir açıklama yaptı:

“Fransa’nın Nice şehrindeki Notre-Dame de Nice Kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak, Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN