AnasayfaManşetEve paket hariç 22.00'de "kapalı"yız

Eve paket hariç 22.00’de “kapalı”yız

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda 81 ili kapsayan koronavirüs ek tedbirlere ilişkin genelge İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlandı.

Genelgede, salgının tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam ettiği ve vaka sayılarında ciddi artışların yaşandığı ifade edildi. Genelgede, salgının seyrinde yükselme görülen Avrupa’da kişilerin toplu bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok tedbir kararlarının alındığına işaret edildi.

10 gün denetim

Bu kapsamda 81 ili kapsayacak şekilde önümüzdeki 10 günlük süreçte denetim faaliyetlerinin, vatandaşların kalabalık şekilde bulunabildiği pazar yeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşacağı duyuruldu.

22.00’den sonra toplu alanlar kapatılacak

Genelgede, evlere paket servis ve gel ­al şeklindeki uygulamalar hariç lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme-­içme yerleri (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi iş yerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, saunaların en geç saat 22.00’de kapanmalarının sağlanacağı da belirtildi.

Kamu ve özelde azami esnek çalışma sağlanacak

Genelgede ayrıca başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanacağı kaydedildi. Genelgede, il genellerinde mesai saatlerinin başlama ve bitiş dönemlerinin İl Pandemi Kurullarında değerlendirilerek il geneli için bir planlamaya gidileceği ifade edildi.

Mesai ve vardiya saatleri uygulamasına geçilecek

Genelgede mesai/vardiya başlangıç saatlerinin sabah 06.00’dan itibaren kademeli olarak başlatılarak, ara dinlenme dahil saat; 06.00­-15.00, 06.30­-15.30, 07.00­-16.00, 07.30­-16.30, 08.00­-17.00, 08.30­-17.30, 09.00­-18.00 mesai/vardiya uygulamalarına geçileceği belirtildi.

Suç teşkil eden davranışlara adli ve idari işlem

Kararların vali ve kaymakamlarca alınacağı belirtilen genelgede, alınan kararlara uymayanlara idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin gerekli adli işlemlerin başlatılacağı aktarıldı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN