AnasayfaDünyaErdoğan: İslam düşmanlığı devlet başkanlığı nezdinde destekleniyor

Erdoğan: İslam düşmanlığı devlet başkanlığı nezdinde destekleniyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 12’inci Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin getirdiği avantajları en verimli şekilde kullanarak koronavirüs sürecini yönelttiklerini söyledi. “Muhalefetin bizi çekmek istediği tuzağa düşmedik” diyen Erdoğan, “Sadece sınırlar içinde değil, yurt dışında bulunan insanlarımızı da sahipsiz, çaresiz bırakmadık. Sizlerin ve ekiplerinizin olağanüstü çabalarıyla, yurt dışında zor durumda kalan vatandaşlarımıza devletimizin yardım elini uzattık. 141 ülkeden 100 binden fazla vatandaşımızı ailesiyle buluşturduk” dedi.

“Salgınla birlikte dünyanın yeni bir yol ayrımına geldiğini görüyoruz” diyen Erdoğan, “Uluslararası kuruluşlar bu yeni dönemi okumakta çaresiz kalıyor. Salgın sürecinde uluslararası örgütlerdeki atalet daha da belirgin hale gelmiştir. Eskiler ‘Dünün güneşiyle bugünün çamaşırı kurutulmaz’ diyor. Biz de zihniyetimizi, kurumlarımızı ve kurallarımızı bu yeni dönemin şartlarına göre düzenlemede uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçmeliyiz. Haklı yerine güçlüyü, çoğunluk yerine bir avuç azınlığı fakir yerine zengini koruyan mevcut küresel sistemin aynı şekilde devam etmesi mümkün değildir” diye konuştu.

Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz

“Ülkemizin, yeni dönemin kurucu iradelerinden biri olması için var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Erdoğan, “Dış politikada adımlarımızı atarken pergelin ucuna daima milletimizin hak ve hukuk çıkarlarına sabitliyoruz. İlkelerimizden, kadim değerlerimizden taviz vermeden, milli menfaatlerimizi savunuyoruz. Köklü müttefiklik ilişkilerinin terör örgütlerinin ihtiraslarına kurban edildiği, demokrasi havarilerinin demokrasinin canına kastettiği, herkesin başının çaresine baktığı bir tabloda, biz de kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz” dedi.

Tehdit, şantaj dilinin fayda sağlamayacağı anlaşılmalıdır

“Avrupa Birliği’nin, Türkiye’yi kendinden uzaklaştıran stratejik körlükten bir an önce kurtulmasını ümit ediyoruz” diyen Erdoğan, “Tehdit, şantaj dilinin hiçbir fayda sağlamayacağı artık anlaşılmalıdır. Karadeniz’de keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi bu doğrultudaki irademizi daha da kuvvetlendirmiştir. İnşallah Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerinden de yakında müjdeli haberler alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Erdoğan, Azerbaycan topraklarının işgal edilmesine sessiz kalmadıklarını söyleyerek, “28 yıl süren bu acımasız işgale Minsk üçlüsü çözüm üretmedi, hep oyalamaca. Çünkü çözüm üretmek gibi bir dertleri yoktu. Şimdi Azeri kardeşlerimiz işi bitirdi. Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla sevincimiz ve umutlarımız artmıştır. Karabağ’daki işgal bitene kadar mücadele bayrağı inmeyecektir” ifadesini kullandı.

İslam düşmanlığı teşvik ediliyor

AB’yi eleştiren ve “İslam düşmanlığı devlet başkanlığı nezdinde teşvik ediliyor, destekleniyor” diyen Erdoğan, “İslam düşmanlığıyla mücadele etmek, hem inancımızın hem de yurtdışındaki vatandaşlarımıza karşı sorumluluğumuzun gereğidir” diye konuştu.

Büyükelçilere BiP Meet’ten seslendi

Covid-19 önlemleri nedeniyle bu yıl dijital ortama taşınan büyükelçiler buluşması Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç’un da katılımı ile Turkcell mühendislerinin geliştirdiği video konferans platformu BiP Meet üzerinden gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak 149 bölgede görev alan büyükelçiler ile BiP Meet üzerinden dijital ortamda bir araya geldi. Dünyanın her yerinden kullanılabilen uzaktan toplantı çözümü BiP Meet aracılığıyla büyükelçilerle görüşen Erdoğan, “Bu toplantımız ilk çevrimiçi büyükelçiler konferansı olmasının yanı sıra bu çapta yerli yazılımla gerçekleştirilen ilk resmi programdır. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisimizi, bu teknolojik altyapıyı ülkemize kazandıran Türk mühendislerini de ayrıca kutluyorum” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN