AnasayfaDünyaDağlık Karabağ'da Ermenistan yenilgiyi kabul etti

Dağlık Karabağ’da Ermenistan yenilgiyi kabul etti

 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan dün gece geç saatlerde “Dağlık Karabağ’daki savaş sona erdi” açıklamasını yaptı. Ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu geceden itibaren ateşkes başladı” dedi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de açıklamasında anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğini, Paşinyan’ın anlaşmayı kendi isteğiyle değil Azerbaycan’ın “demir yumruğu” sayesinde imzaladığını vurguladı. Ermenistan’ın yenildiği anlamına gelen tarihi öneme sahip anlaşmanın imzalanması ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in halka konuşmasının ardından kutlamalar ülke geneline yayıldı. Ermenistan’da ise protestoculara sokaklara çıktı.

Dağlık Karabağ çatışmasının 42’nci gününde  Şuşa’nın Azerbaycan ordusu tarafından geri alınması sürecin boyutunu değiştirdi.  Çatışmanın başından bu yana 5 şehir ile 265’ten fazla köy ve kasaba Ermenistan güçlerinden Azerbaycan askerlerinin denetimi altına girdi.

“Başka şansımız yoktu”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, sahadaki askeri  durum nedeniyle Dağlık Karabağ’da işgali sonlandıran bildiriyi imzalamaktan başka  şansının olmadığını söyledi.
Durumun “istikrara kavuşmasının ardından” bazı bilgileri kamuoyuyla  paylaşacağını ifade eden Paşinyan, “Aldığım karar, derinlemesine analizlere ve  askeri duruma ilişkin bilgi sahibi kişilerin değerlendirmeleri temelinde alındı. Bildiriyi imzalamaktan başka şansım yoktu” dedi.

Erivan’da protestolar

Başta başkent Erivan olmak üzere Ermenistan’da Paşinyan aleyhindeki protestolar devam ederken daha önce hükümet binasına giren  protestocular, parlamento binasına da girerek Paşinyan aleyhinde sloganlar attı. Parlamento kürsüsüne çıkan bazı protestocular, Karabağ’daki  çatışmaların devam etmesi çağrısında bulundu.

Sarkisyan: Basından öğrendim

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Dağlık Karabağ’daki savaşı sona erdirmek imzalanan anlaşmayı basından öğrendiğini belirtti. Rus medyasında yer alan habere göre,  Ermenistan’ın hayati menfaatleri ve haklarına ilişkin her türlü adım ve eylemin ‘kapsamlı istişarelere ve tartışmalara konu olması gerektiğini’ söyleyen Sarkisyan, “Maalesef benimle bu belge üzerinde herhangi bir istişare veya görüşme olmadı, herhangi bir müzakereye katılmadım” dedi.

“Akan kanı durdurmak zorundayız”

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunarak, Karabağ konusunda ülke yönetiminin kararlarını yerine getireceklerini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, “Askeri-siyasi liderliğin kapsamlı bir analize dayalı olarak aldığı kararları savunuyoruz ve uygulamakla mükellefiz. Akan kanı durdurmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Azerbaycan’ın demir yumruğu”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Dağlık Karabağ’daki krizle ilgili halka seslendi.
Aliyev, “Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1  Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verilecek” diye konuştu.
“Dağlık Karabağ temas hattı ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı bin 960 asker, 90 zırhlı personel aracı konuşlanacak” diyen Aliyev,  Rus barış güçlerinin Dağlık Karabağ’da 5 yıl süreyle kalacağını, taraflar itiraz  etmezse bu sürenin uzatılabileceğini aktardı.
Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, çatışmalar  süresince verdiği destek dolayısıyla teşekkür ederek “Bugünkü bildiride, Rusya ve  Türkiye’nin ortak barış gücü görevi yer alıyor. Bölge temaslarına ilişkin tümüyle  yeni bir format yaratıyoruz” dedi.

Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğine dikkati çeken  Aliyev, “Paşinyan, anlaşmayı kendi isteğiyle değil, Azerbaycan’ın demir yumruğu  sayesinde imzaladı.” değerlendirmesinde bulundu. Aliyev, “27 Eylül’den bugüne kadar 300 civarında yerleşim biriminin  kurtarılması Ermenistan ordusunun belini kırdı” şeklinde konuştu.

Zafer kutlamaları yapıldı

Azerbaycan’da zafer coşkusu yaşandı. Ermenistan’ın yenildiği anlamına gelen tarihi öneme sahip anlaşmanın imzalanması ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in halka konuşmasının ardından kutlamalar ülke geneline yayıldı. Bakü’de neredeyle tüm binalarda ışıklar sabaha kadar yanıp, sönerken, vatandaşlar ellerinde bayraklarla sokaklara çıktı. Araçlarla konvoy oluşturan vatandaşlar Parlamento binasının önünde korna çalarak tur atıp, sevgi gösterilerinde bulundu. Havai fişek gösterileri gece boyunca devam etti. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte ülkede kutlamaların çok daha büyük coşkuya dönüştü.

30 yıllık işgal sona erdi

Dağlık Karabağ’dan evlerinden sürgün edilen yaklaşık 1 milyon Azerbaycan vatandaşının tekrar topraklarına döneceği belirtiliyor. Ancak öncelikle bölgenin, Ermenistan askerleri tarafından yerleştirilen, tuzaklanan mayınlardan temizlenmesi için çalışma yapılacağı ifade edildi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN