AnasayfaYerel HaberlerİzmirCumhurbaşkanı'ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı’ndan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremde işleri yıkılan, iş yeri yıkılan ya da hasar gören, denizin taşması sebebiyle iş yeri sular altında kalanlara 50 bin liraya kadar hibe desteği verileceğini söyledi.

İzmir’de yaşanan deprem başta olmak üzere kritik konuların masaya yatırıldığı Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklama yapan Erdoğan özetle şunları söyledi:

EŞYA YARDIMI: Evleri hasar gören veya evlerine girmek istemeyen depremzedeler için 2 bin 700 çadır kurulmuştur. Yıkılmış veya yıkılacak durumda bulunan binalardaki vatandaşlarımıza 30 bin lira eşya yardımı yapıyoruz.  Evlerini taşıyacak mülk sahiplerine 15 bin lira, kiracılara 5 bin lira taşınma yardımı veriyoruz. 29 milyon liralık kaynak gönderildi.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ: İzmir depreminde işleri yıkılan, iş yeri yıkılan ya da hasar gören, denizin taşması sebebiyle iş yeri sular altında kalan vatandaşımıza 50 bin liraya kadar hibe desteği verilecektir. En çok hasar, Bayraklı’da, onu Bornova, Aliağa ve Seferihisar ilçelerimiz takip ediyor.

DEPREM KONUTLARI: Deprem konutlarının inşasına bir ay içerisinde başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar İzmir’de TOKİ vasıtasıyla yapılıp teslim edilen konut sayısı 16 bin 776’dır. Sadece 50 yılda yaşadığımız depremler bile karşımızdaki tehlikenin büyüklüğünü göstermeye yeterlidir… Bu yıl 100 bin konut üretimine ulaştık. Önümüzdeki yıl 100 bin konut üretimini planlıyoruz. Vatandaşlarımızın desteğiyle bu çalışmaları hızlandırma, biran önce binalarımızı, şehirlerimizi güvenli hale getirmek zorundayız.

YARDIM ÇALIŞMALARI: Deprem anının hemen ardından devletimiz tüm imkanlarıyla İzmirli kardeşlerimizin yardımına koşmuştur… 110 kişinin enkaz altından cansız bedeni çıkarılmıştır. Bin 27 yaralımız var. Arama kurtarma çalışmalarıyla enkaz altından sağ çıkarılan kişi sayısı 107’dir. İlk depremin ardından bölgede 44’ü 4’ün üzerinde olmak üzere bin 600’e yakın artçı sarsıntı kaydedilmiştir. Yükselen deniz Sığacık mahallesini 1 metre altından bırakmıştır. 44 tekne karaya oturmuştur.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI: Yargı, yapılan ve yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatmıştır. Kızılay ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu İzmir halkına destek vermek için gece gündüz sahadadır.

YALAN HABER TEPKİSİ: Dayanışmaya, kardeşliğe en çok ihtiyacımız olduğu günlerde provakatif ve yalan haberlerle gündemi zehirlemeye çalışanlar ortaya çıkmıştır… Deprem gibi ortak bir acıyı istismar edenlerin insanlıktan nasibini almamış, kalbi kin ve nefretle kararmış mahluklar olduğuna inanıyorum. Temenni ederdim ki, muhalefetin başındaki zat “Bize ne düşer” sorusunu sorsun.

MÜSLÜMANLAR HEDEF GÖSTERİLİYOR: İslam’a saldırı öyle bir noktaya geldi ki, küçücük bir hadisede önüne arkasına bakılmadan Müslümanlar hedef gösteriliyor. Dün gece Viyana’da yaşanan kanlı saldırıyı samimiyetle kınadığımı belirtmek istiyorum. Avrupa’nın bir kısmı İslam’ı yeniden tanıma ve biçimlendirme teşebbüsüne girecek kadar sınırları zorlamaktadır. Üstelik bu yaklaşım yeni de değildir. Dünyada her inanç grubu sayıca artıyor. Ama İslam’a yönelişte büyük bir sıçrayış var. Bu gelişme Müslümanların her alanda ezildiği, sömürüldüğü bir süreçte yaşandı. Elbette Asya’nın, Afrika’nın, Akdeniz’in tabi zenginliklerini, stratejik gücünü de unutmamak gerekiyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN