AnasayfaYerel HaberlerİzmirBilanço ağırlaşıyor

Bilanço ağırlaşıyor

İzmir’in Seferihisar ilçesinde meydana gelen, Ege ve Marmara bölgelerinde geniş bir alanda da hissedilen 6.6’lık depremde can kaybı 28, yaralı sayısı 885’e yükseldi. 38’i şiddeti 4’ün üzerinde 570 artçı depremin meydana geldiği İzmir’de arama kurtarma çalışmaları gece boyunca da sürdü.

Buse 9.5 saat sonra enkaz altından çıkarıldı

Arama kurtarma çalışmaları sırasında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin telefonla görüştüğü ve “Seni Kurtaracağız, korkma” dediği  Buse Hasdemir, 9.5 saat sonra saat 00.20’de kurtarma ekipleri tarafından enkazdan çıkarıldı.

Gece boyunca kurtarma çalışmalarından umut verici haberler geldi; 283 sokaktaki binanın enkazından Erol Subaş isimli kişi çevredekilerin alkışları arasında çıkarılırken, Gülçin Aykut Soydan 16 saat sonra, Emine Eren Barış 14 saat, Fadime Tolu (53),  15 saat, Günay Özışık ise 9 saat sonra enkaz altından sağ olarak çıkarıldı. Rızabey Apartmanı enkazından ise bir erkeğin cansız bedenine ulaşıldı.

Sabah saatleri itibariyle 8 binada tamamlanan, 9 binada devam eden arama kurtarma çalışmalarına AFAD 3 bin 999 personel, 20 arama kurtarma köpeği ile katıldı.

25 depremzede yoğun bakımda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 435 kişinin tedavisinin sürdüğünü, 25 kişinin yoğun bakımda olduğunu, hafif yaralanan 364 kişinin de tedavilerinin tamamlanarak, taburcu edildiği bilgisini paylaştı.

Soruşturma başlatıldı

Bakan Kurum da hasar tespit çalışmalarına kamu binalarından başlanıldığını, şu an itibariyle durumun iyi olduğunu belirtti. Diğer taraftan İzmir ve bölgedeki ceza infaz kurumlarında yaralı ya da kayıp olmadığı da açıklandı.

Öte yandan Adalet Bakanı Gül, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını ifade edildi.

Yunanistan’la deprem dayanışması

Ege ve Marmara’yı sarsan deprem bir süredir gergin olan Türkiye ile Yunanistan’ı “yakınlaştırdı”. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis yaptıkları telefon görüşmesinde karşılıklı geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmeyle ilgili bilgi verirken, “Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. İhtiyaç halinde karşılıklı olarak yardıma hazırız” dedi. Öte yandan Sisam’da iki öğrencinin depremde hayatını kaybettiği belirtildi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN