AnasayfaManşetBakan Koca: Can Derdindeydik Tedbirleri İhmal Etmiş Olabiliriz

Bakan Koca: Can Derdindeydik Tedbirleri İhmal Etmiş Olabiliriz

İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremden kurtarılan ve tedavileri süren vatandaşlar hakkında bilgi verirken, İzmirliler’e “Koronavirüs uyarısı” yaptı.

Yaşlılar ve çocukların felaket anlarını daha zor atlattığını belirten Bakan Koca, “Bizler bunları da sağlık sorunları arasında görüyoruz. Bu nedenle depremin ilk anlarından itibaren verdiğimiz hizmetlerin, işimizin bir aşamasını oluşturduğunu, yaşadığımız şoku atlatmak için de yine hizmetinizde olacağımızı bilmenizi istiyorum” dedi. Sağlık Bakanlığı ekiplerinin depremden kısa bir süre sonra görevinin başına geçtiğini vurgulayan Bakan Koca, şu bilgileri aktardı:

8 kişi yoğun bakımda, 3’ünün durumu kritik

“170 ambulans, 2 helikopter ambulans, 234 araç ile 112 Acil ve UMKE timlerinde görevli 835 personelimiz çalışmalarına devam ediyor. Geçen süre zarfında 5 binin üzerinde depremzedeye sağlık hizmeti sunuldu. Hastanelerimizde tedavi altına alınan kişi sayısı 896’dır. Bu sabah itibariyle tedavisi tamamlanıp, taburcu edilen hasta sayımız 682’dir. 58 kişi servis ve yoğun bakımda yatırılmak üzere, gözlem ve müşahade altında olan kişiler dahil toplam 214 vatandaşımızın tedavisi devam ediyor. Yatan hastalarımızdan 8 kişi yoğun bakımda, 3 kişinin durumu maalesef ciddiyetini koruyor.”

Buse bir iki güne taburcu olacak

Bakan Koca, dün gece 01.00 sırasında enkaz altından sağ olarak kurtarılan 70 yaşındaki Ahmet Çitim’in diyalize alındığını belirterek, “Genç kızımız İnci’nin genel durumu iyi, yakından takip ediyoruz. Buse Hasyılmaz sağlığına kavuştu, bir iki güne taburcu olacak” bilgisini de paylaştı. 15 yaşındaki Günay Özışık’ın durumunun orta düzeyde olduğunu, yakın takip için yoğun bakımda tutulduğunu da söyleyen Koca, şöyle devam etti:

“Doğanlar Apartmanı’nda 3 çocuğuyla enkaz altından çıkarılan Seher Perinçek’in tedavisi, dahiliye servisinde devam ediyor. Dün yine kendisiyle görüştüm. Durumu iyiye gidiyor. 10 yaşındaki ikiz kızları Ezel ve Elzem yoğun bakımda, genel durumları iyi. Ne yazık ki 7 yaşındaki kardeşleri Umut, enkazdan çıkarıldığında hayatını kaybetmişti. 3 yaşındaki kardeşlerine ise maalesef ulaşamadık.”

Tedbirleri İhmal Etmeyelim

İzmirlilerin üzüntüsünü paylaştığını belirten Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğal afetler, bize alışma fırsatı vermeden bir anda gelir. Can kayıplarının acısı, diğer can kayıplarıyla mukayese edilemez. Enkaz altında geçen zaman, hayata mı, ölüme mi yakın bilinemez. Bunlar zor günler. Bu şoku birlikte atlatacağız. Hatırlatmaktan kaçınamayacağım bir husus var. Hepimiz can kurtarma derdindeydik. Koronavirüs tedbirlerini ihmal etmiş olabiliriz. Gerekli dikkati tekrar gösterelim. Depremin de tesiriyle İzmir’de şartlar, virüs için elverişli hale geldi. Kurallara uyarak yeni can kayıplarının önüne geçelim.”

Burhan ağabeyimiz

Koca, eski AK Parti milletvekili Burhan Kuzu’nun vefatı için de, “Kıymetli ağabeyim Burhan hocamızı bu sabah 04.00 saatlerinde kaybettik. Durumunu yakından özellikle ben takip ediyordum. Burhan ağabeyimize, hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN