AnasayfaManşetAşıdan sonra 'akşamdan kalma' hissi oluşuyor

Aşıdan sonra ‘akşamdan kalma’ hissi oluşuyor

 

Gönüllüler, Pfizer aşı denemelerinden sonra “akşamdan kalma” hissi gibi yan etkiler yaşadıklarını belirtti.

Independent’ın haberine göre, Pfizer’in koronavirüs aşısı denemeleri için gönüllü olanlardan bazıları şiddetli bir “akşamdan kalma” hissine benzer yan etkiler deneyimlediklerini belirtti.

Pfizer ve Alman partneri BioNTech, aşının yüzde 90 oranında etkili olduğunu açıkladıktan sonra aşının yan etkilerine dair raporlar da gelmeye başladı.

43 bin 500 gönüllü katıldı

Aşı denemelerine, altı ülkeden 43 bin 500 gönüllü katıldı.  Katılımcılar iki gruba ayrılarak, bir gruba gerçek aşı, diğer gruba ise plasebo uygulandı. Ancak gönüllülere hangi grupta oldukları söylenmedi. Bununla birlikte bazı gönüllüler baş ağrısı ve kas ağrısı gibi belirli yan etkilerden dolayı aşı grubunda olduklarını anlayabildiklerini belirtti.

Antikor geliştirdi

Teksaslı, 44 yaşındaki Glenn Deshields, Press Association’a yaptığı açıklamada, deneyimlediği yan etkilerin “şiddetli bir akşamdan kalma” hissine benzediğini ancak hızlıca geçtiğini belirtti. Sonrasında Deshields’a yapılan bir antikor testinin sonucunda, virüse karşı antikor geliştirmiş olduğu ortaya çıktı. Böylelikle söz konusu yan etkinin, aşının etkisi olduğu anlaşıldı.

Missouri’li, 45 yaşındaki bir başka gönüllü ise birinci enjeksiyonundan sonra ateş, baş ağrısı ve vücut ağrıları yaşadığını belirtti. İkinci enjeksiyondan sonra ise bu yan etkilerin şiddetinin arttığını ifade etti.

“İlk kanıtları sunuyor”

Pfizer’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Albert Bourla, aşının etkisi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün, bilim ve insanlık için büyük bir gün. Faz 3 Covid-19 aşı denememize ait ilk sonuçlar, aşımızın Covid-19’u önleme yetisine dair ilk kanıtları sunmaktadır” dedi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN