AnasayfaEkonomi7 liralık biraya, 320 bin lira ceza

7 liralık biraya, 320 bin lira ceza

İktidar tarafından TBMM’ye sunulan Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi tartışma yarattı.

Teklif kapsamında saat 22.00 ila 06.00 arasında alkollü içki satışı yasaklanırken, ceza miktarı daha da artırılarak 320 bin liraya kadar çıktığı belirtildi.

Düzenlemeye Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Bendevi Palandöken tepki gösterdi. “Esnafımıza çeşitli sebeplerden kesilen idari para cezaları orantısız ve esnafın ayakta kalmasına imkân vermiyor.” diyen Palandöken, şunları söyledi:

“Dükkânda çalan radyo ve TV’den gelen müziğin telif hakkı, gıda işletmelerinde görülen yanlışlara kesilen cezalar, belirlenen saatten sonra alkol satışı gibi birçok konuda esnafa kesilen cezalar esnafın dükkânını kapatmasına neden olacak kadar yüksek olabiliyor. Pandemi nedeniyle zaten yeteri kadar dar boğazdan geçen esnafa kesilen cezalar işletmenin büyüklüğüne göre orantılı olmalı. Yani alkol fiyatları arttıkça kaçak artıyor. Bu da beraberinde ölümleri getiriyor. 7 TL’lik biraya 320 bin lira ceza hakkaniyetli değil.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN