AnasayfaManşet29 Ekim mesajlarındaki ayrıntı ve "erken seçim"

29 Ekim mesajlarındaki ayrıntı ve “erken seçim”

Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın ayrıştığı görüşler, Cumhuriyet’in 97’nci yıl dönümü kapsamında liderlerin ve siyasi partilerin yayınladıkları kutlama mesajlarına da yansıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mesajında, “diplomasiden ekonomiye ve değerlerimize kadar uzanan saldırı dalgasını birer birer boşa çıkarttıklarını” kaydetti. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise mesajında, “ülkenin, ekonomik ve siyasal açıdan bir buhran içinde olduğunu”na dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, ayrıca 1. Meclis önünde katıldığı etkinlik sırasında erken seçim tartışmalarını gündemde taşıyarak, “Milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım. Milletin taleplerini beklentilerini siyaset kurumunun dinlemesi, bilmesi gerekiyor.” diye konuştu. HDP de, mesajında, Cumhur İttifakı’na karşı “Anti-faşist bloku ve demokrasi ittifakını büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı. Meral Akşener’in başkanı olduğu İYİ Parti ise, reklam filmi hazırladı. Filmde, “çocukların kurduğu kürsüyle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile atıl duruma düşürülen, etkisi ve gücü törpülenen Meclis kürsüsünün, gelecek kuşaklar tarafından yeniden kuruluyor olması”nın anlatıldığı görüldü.

Liderlerin ve siyasi partilerin 29 Ekim mesajları özetle şöyle:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Cumhuriyetimizin ilanının 97’nci yıl dönümünde İstiklal Harbimizin tüm kahramanlarıyla Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü tazimle anıyorum. Malazgirt Zaferi’nden bugüne pek çok cephede birden sürdürdüğümüz terörle mücadele harekatlarına kadar, bin yıldır vatanımızı korumak için şehitlik ve gazilikle şereflenen tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla yad ediyorum. İstiklal Harbimizi bizzat yöneten, 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı gösterdiği şanlı direnişle bir kez daha gazi unvanı alan milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisimize saygılarımı sunuyorum.

Karşılaştığımız sıkıntılar milletimizin azmini bilemiştir

Türkiye demokrasi ve kalkınma mücadelesini tek parti diktasından darbelere, vesayetin tasallutundan terörle mücadeleye kadar birçok engeli aşarak sürdürmüş bir ülkedir. Bu uzun ve zorlu süreçte karşılaştığımız sıkıntılar, milletimizi istiklal ve istikbal davasından döndürmek bir yana, tam tersine azmini bilemiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşuna varan kurtuluş mücadelesinde, 7’den 70’e kenetlenen tek yürek, tek yumruk olan milletimiz bugün de birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde geleceğini inşa etmektedir.

Ülkemiz kendi vizyonuna göre hareket etmeyi sürdürecektir

“Hedeflerimize yaklaştıkça ülkemize yönelik saldırıların cephesi genişlemekte, sayısı ve dozu artmaktadır. Milletimizden aldığımız güçle diplomasiden ekonomiye ve değerlerimize kadar uzanan bu saldırı dalgasını birer birer boşa çıkartıyoruz. Geçmişte çok küçük müdahalelerle sürekli istikamet belirledikleri Türkiye’nin kendi iradesiyle hareket etmesinden rahatsız olanların sözleri ve eylemlerinin artık hiçbir hükmü kalmamıştır. Ülkemiz kimin ne dediğine ve ne yaptığına bakmadan kendi vizyonuna, kendi ajandasına göre hareket etmeyi sürdürecektir. Cumhuriyetimizin kurucu iradesi nasıl bu vatanı yedi düvelin planlarını bozarak işgalden kurtarmışsa, biz de hedeflerimize aynı şekilde ulaşmakta kararlıyız. Bugün 20 yıl öncesine göre her bakımdan çok daha güçlü, çok daha dirayetli, çok daha inançlıyız.”

Dünyada yepyeni bir dönemi başlatacağız

İnşallah ülkemizi 2023 hedeflerimize ulaştırdığımızda bölgemizde ve dünyada yepyeni bir dönemi de başlatacağız. Küresel sistemin çarpıklıklarına işaret ettiğimiz ‘Dünya 5’ten büyüktür’ çağrımızın yankıları giderek genişlerken, dostlarımızla birlikte hayalini kurduğumuz huzurlu ve müreffeh geleceğe çok daha büyük umutlarla yürüyoruz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyor, bu duygularla bir kez daha Cumhuriyetimizin 97’nci kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle başlayan Milli Mücadele, tüm zorluklara rağmen asil milletimizin büyük fedakarlığı ve şanlı ordumuzun kahramanlığıyla dünyada eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Milli Mücadele’nin sonunda ilan edilen Cumhuriyet ile de asil milletimiz, egemenliğin kayıtsız şartsız kendisine ait olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir. Milli birlik ve beraberliğimizin en büyük güvencesi olan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare’ olduğunu belirttiği Cumhuriyet, bizlere emanet edilen en büyük mirastır.

Menfaatlerimizi her ne pahasına olursa olsun korumaktayız

Cumhuriyetin kazanımlarını korumak, Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe güvenle taşımak için gece gündüz, yılmadan, yorulmadan var güçleriyle çalışıyoruz. Bu kapsamda başta FETÖ, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere vatanımızın, mavi vatanımızın, semalarımızın ve 83 milyon vatandaşımızın huzur ve refahına yönelecek her türlü tehdit ve tehlikeye karşı ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı içerisinde azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekteyiz. Karada, denizde ve havada ülkemizin hak, alaka ve menfaatlerimizi her ne pahasına olursa olsun korumaktayız.

Haklı davalarında sonuna kadar yanlarındayız

Bölgesel ve küresel olarak gerginlik ile çatışmaların tırmandığı hassas süreçte Kıbrıslı ve Azerbaycanlıların başta olmak üzere tüm dost ve kardeşlerin haklı davalarında sonuna kadar yanlarındayız. Ayrıca yedi iklim, üç kıtaya barış, huzur, adalet ve istikrar götüren atalarımızdan aldığımız ilhamla Birleşmiş Milletler (BM), NATO, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve ikili anlaşmalar kapsamında Libya’dan, Kosova’ya, Afganistan’dan Bosna Hersek’e, Katar’dan, Somali’ye ve Sudan’a kadar birçok coğrafyada dünya barışına katkı sunmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi ve asker-sivil tüm mensuplarımızı bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyor, hayatta olan kahraman gazilerimize, şehit ve gazilerimizin kıymetli ailelerine saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Şu anda karada, denizde ve havada; yurt içinde ve sınır ötesinde, zorlu hava ve arazi şartlarında görevlerini büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla yürüten kahraman silah arkadaşlarıma sağlık ve esenlik içinde kazasız belasız, hayırlı başarılı görevler diliyor, asil milletimizin ve tüm mensuplarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı en içten dileklerle kutluyorum.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Özgürlük ve bağımsızlığı karakteri kabul eden Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün egemenliği kayıtsız şartsız millete teslim etmek üzere kurduğu, kimsesizlerin kimsesi Türkiye Cumhuriyetimizin 97. yaşı kutlu olsun. Ülkemiz, ekonomik ve siyasal açıdan bir buhranın içinde olsa da başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetimizi kuran kadroların yol göstericiliğinde, anayasanın temel dayanağı olan ‘demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti’ anlayışını kararlı bir yönetim eliyle güçlendirerek sürdüreceğiz. Çünkü bizler, Atatürk ilkelerinin öncülüğünde bunu başaracak güce, özgüvene ve birikime sahibiz.

Adaleti, geniş bir mutabakatla gidereceğiz

Ülkemizde adalete olan susuzluğu, Cumhuriyetimizin kuruluşundaki gibi geniş bir mutabakatla gidereceğiz ve yine bu geniş mutabakat ile Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bu duygu ve inançla 97. yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve terörle mücadelede şehit olan kahramanlarımızı rahmetle anıyorum. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Covid-19 salgın hastalığı ile ön safta mücadele ederken hayatını kaybeden sağlık emekçilerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Hakların Demokratik Partisi (HDP): “Cumhuriyetin yaşamasının yolu onu demokratikleştirmektir, halk iradesini savunmaktır. Darbeye, kayyım siyasetine karşı Demokratik Cumhuriyet ve halkların ortak yaşamını var etme mücadelemizi sürdürüyoruz. Anti-faşist bloku ve demokrasi ittifakını büyütüyoruz.”

Milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım

Kılıçdaroğlu, Ankara Ulus’taki 1’inci Meclis’i de ziyaret etti. Erken seçim tartışmaları için “Milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“97 yıl önce bu binada alkışlar, gözyaşları ve kucaklaşmalar vardı. Çünkü 97 yıl önce bu güzel binada Cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyet’in ne olduğunu ne kadar değerli olduğunu onlar bizden çok daha iyi biliyorlardı. Çünkü onlar savaş meydanlarından gelmişlerdi. Bedel ödemişlerdi. Arkadaşlarını toprağa gömmüşlerdi. Dolayısıyla Cumhuriyet’in ilanı bizim en büyük devrimimizdir. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilk anayasada yazıldığı şekliyle ‘Hakimiyet bilâ kaydu şart milletindir’ ifadesi aslında Cumhuriyet’in getirdiği güzel bir kavram güzel bir deyim. Yani halkı her şeyin üzerinde tutmak.

Milletin taleplerini, beklentilerini siyaset kurumunun dinlenmesi gerekiyor

Eğer bu ülkede 1921 Anayasası’nda yazıldığı gibi ‘hakimiyet bilâ kaydu şart’ milletin olacaksa milletten korkmamak lazım. Milletin oyuna başvurmaktan korkmamak lazım. Milletin taleplerini beklentilerini siyaset kurumunun dinlemesi, bilmesi gerekiyor. Zor günlerden geçiyoruz; ama şundan bütün milletimin emin olmasını isterim; Bu ülke en zor günlerinde bile bir araya gelerek barış içinde, bütün zorlukları aşmıştır ve biz de aşacağız. Ve Cumhuriyet’in 2’nci yüzyılında güzel cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracağız. Bu bina bizim için çok değerli. İçeride Cumhuriyet’i kuranlar bugün aramızda yoklar. Onların her birisine tek tek şükranlarımızı sunuyoruz, rahmet diliyoruz. Onlar gerçekten de bizi biz yapan değerlerdi. O değerlere sahip çıkmak bizim görevimiz.”

Önceki İçerik“Önceliğim asist yapmak”
Sonraki İçerikYayın kazası

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN