AnasayfaManşet2028'de ne olacak? Dünyanın her yerine Li-Fi ile bağlanacağız

2028’de ne olacak? Dünyanın her yerine Li-Fi ile bağlanacağız

Dünyanın her yerine Li-Fi ile bağlanacağız

Türkiye henüz 5G teknolojisine erişemeden, dünyanın bazı ülkelerinde kullanılan 5G teknolojisi de yerini 6G teknolojisine bırakıyor. 6G, insanların ve cansız nesnelerin, dünyanın her yerinde, birbirleriyle tamamen kablosuz bağlanarak haberleşmesini sağlayacak. Tam yapay zekâ desteğiyle kablosuz yayılma ortamını mümkün kılan akıllı iletişim ortamı gelecek.

GazeteZebra’nın toparladığı bilgilere göre 6G teknolojisi oldukça farklı. Öncelikle haberleşme teknolojisinde Wi-Fi yerine Li-Fi teknolojisi geliyor. Li-Fi’ın isim babası Edinburgh Üniversitesi’nden (Birleşik Krallık) Prof. Harald Haas. Li-Fi, yani görünür ışıkla haberleşme teknolojisi, radyo tabanlı kablosuz haberleşme sistemlerine bir seçenek olarak veya onların tamamlayıcısı niteliğinde uygulamaya girecek.

Işıkla haberleşme teknolojisi

6G’de düşük maliyetli ve yüksek enerjili LED’lerle görünür ışıkla haberleşme teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji sadece yüksek veri hızı sağlamıyor, aynı zamanda tam yapay zeka desteği ile akıllı iletişim ortamı sunuyor. Bu da gelecekte üç boyutlu görüntü, koklama, dokunma ve tat alma duyuları da iletilebilecek, gerçek zamanlı uzaktan sağlık hizmeti verilebilecek, akıllı altyapılar geliştirilebilecek, otonom araçlar ve siber-fiziksel sistemler oluşturulabilecek anlamına geliyor. Kısacası dijital iletişim çağ atlıyor.

2028’den itibaren kullanılacak

6G’nin hayatımıza girmesini 2028’den itibaren bekliyoruz. 5G’ye göre 100 kat hızlı (anlık görüntü) olacak ve uydular da iletişimi destekleyecek. Çin, dünyanın ilk 6G test uydusunu uzaya fırlattığını duyurdu ve dünyadaki doğal afetleri de anlık izleyecek.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN