“49’uncu Orhan Kemal Roman Armağanı” yazar Ayhan Geçgin’e verildi

"49’UNCU ORHAN KEMAL ROMAN ARMAGANI"NI, “BIR DAVA” ADLI ROMANIYLA YAZAR AYHAN GECGIN KAZANDI. GECGIN’E ODULUNU ISTANBUL BUYUKSEHIR BELEDIYE (IBB) BASKANI EKREM IMAMOGLU VERDI. ORHAN KEMAL MUZESI'NDEKI TORENDE IBB BASKANI IMAMOGLU ıILE ORHAN KEMAL'IN OGLU ISIK OGUTCU KONUSMA YAPTI. ANIL UCAN/ISTANBUL, (DHA)

’49’uncu Orhan Kemal Roman Armağanı”nı, “Bir Dava” adlı romanıyla yazar Ayhan Geçgin kazandı. Geçgin’e ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi.

 

Türk edebiyatının usta kalemlerinden Orhan Kemal anısına düzenlenen “49’uncu Orhan Kemal Roman Armağanı”,  Metis Kitap etiketiyle yayımlanan “Bir Dava” adlı romanıyla Ayhan Geçgin’in oldu. Ödül töreni, Beyoğlu Kılıçalipaşa Mahallesi’ndeki Orhan Kemal Müzesi’nde gerçekleştirildi. Geçgin, ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun elinden aldı. Ödül töreninde konuşan Geçgin,” Orhan Kemal adına verilen bir ödülü almak, elbette sevindirici. Gururlandırıcı. Orhan Kemal vakfına değerli jüri üyelerine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve burada bulunanlara ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Ödül töreninde konuşan Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, ”Sanata ve sanatçıya değer veren sayın başkanımızın, 15 Eylül’de babamın doğum gününde müzeyi ziyaret etmesi aile olarak bizi çok mutlu etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Sizler katıldığınız için sizlere de teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz Orhan Kemal, bu toprakların çok önemli bir edebiyatçısıdır. Bizler onu geleceğe taşımak için uğraşan birer neferiz. Ben varım, bütün Türkiye’nin okuru var, insanı var, yetkilileri var. O açıdan Orhan Kemal’in geleceğe taşınmasında yapılan her katkı, Türkiye’nin kültür ve sanatına yapılmış çok önemli bir katkıdır” dedi.

 

“HER DAİM ANILABİLİR KILMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Ödül töreninde konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da  şunları söyledi:

“Gerçeklik, toplumun olanın aynısını değil, eksikliklerini ve hatalarını yüzüne vurmakla, aslında yüzleşmek anlamına da geliyor. Bu manada Orhan Kemal’i iyi analiz etmek çok değerlidir. Ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek ve yansıtabilmek de çok kıymetli. Tabii bu manada bize de görevler düşüyor. Şehrimizin kıymetli hemşerisini her daim anılabilir kılmak, bizim için önemli. Bu manada elbette yapacaklarımız vardır. Ölümsüzleştirmek ve isminin yaşatılmasını sağlamak konusunda işbirliklerimiz ve projelerimiz oluşturulacaktır. Yaşadığı evinden, bölgesine varıncaya kadar neler yapabiliriz, bunun arayışında olacağız.”

 

 

Önceki İçerik‘Merdivenli şehrin çöpçü katırları’ emekliye ayrıldı
Sonraki İçerikDenizlispor’dan Mehmet Ekici’ye teklif