AnasayfaEDİTÖRDENBir Moda İkonu: Hermes Birkin

Bir Moda İkonu: Hermes Birkin

Prenseslerden günümüzün ünlü isimlerine kadar birçok kadının tutkusu olan Hermes Birkin çantalar, doğduğu 80’li yıllardan beri popülaritesini kaybetmeden sürdürüyor. Peki nedir bu çantayı bu kadar özel kılan?

HER kadının rüyalarını süsleyen Hermès Birkin çanta, ismini bir dönemin cazibesiyle dikkat çeken, özgür ruhlu İngiliz oyuncu ve şarkıcısı Jane Birkin’den alıyor. Serge Gainsbourg ile yaşadığı aşkla 70’li yıllara damgasını vuran Jane Birkin, Londra’dan Paris’e yaptığı yolculuklardan birinde uçakta Hermès’in üst düzey yöneticilerinden Jean-Louis Dumas ile karşılaşıyor. Birkin’in hasır bir çantaya sığdırdığı eşyalarının yere dökülmesi üzerine yardıma koşan Dumas ile yolculukta başlayan sohbeti ve güzel oyuncunun “Neden Kelly’den daha büyük, Serge’nin (Gainsbourg) bavulundan daha küçük bir çanta yapmıyorsunuz?” sorusu, Birkin çantanın doğmasına yol açıyor. Jane Birkin’in, o yolculukta önündeki kağıdına çizdiği eskizlerle ortaya çıkan çanta, ilham kaynağı Birkin’in adını alıyor ve çok geçmeden bir “statü sembolü” haline geliyor.

Grace Kelly’e Özel Model

İlk siyah deri Birkin çanta, 1984 yılında üretiliyor. Prenses Grace Kelly’nin hamileliğini gizlemek için bu çantayı kullanması ve ona özel  “Hermès Kelly” modeli üretimi, çantayı daha bilinir hale getiriyor.

Başlangıcından beri son derece sınırlı sayıda üretilen Birkin çantaların her biri, neredeyse 50 saate yakın son derece detaylı ve titiz bir işçiliğin ürünü. Tamamına yakını elde üretilen çantaları son haline getiren ustalar, iki senelik özel bir eğitimden geçiyorlar. Her bir Birkin’in üzerinde de bu sanat eserini ortaya çıkaran ustanın imzası bulunuyor.

Bugün Birkin çantaların çok sayıda rengi ve modeli var. Fiyat aralığı 8-150 bin dolar arasında değişen Birkin çantalar dana, devekuşu, keçi, kertenkele ve timsah derisi kullanılarak yapılıyor.Kişiye özel olarak da tasarlanabiliyor. Tabii fiyat da buna göre artıyor.

En Pahalı Birkin 203 bin 150 Dolar

Bugüne kadar satılan en pahalı Hermès Birkin ise 18 ayar beyaz altınla süslü, kırmızı timsah derisinden yapılma bir model ve Dallas’ta düzenlenen müzayedede tam olarak 203 bin 150 dolara alıcı buldu.

Bir Birkin sipariş ettiğinizde çantanıza kavuşmak için beklemeniz gereken süre ise 2-3 yıl arasında değişiyor. Hong Kong, Singapur gibi bazı yerlerde çantaların karaborsa satışı yapılıyor, hayallerindeki çantaya sahip olmak için beklemek istemeyen kadınların bunun için inanılmaz fiyatlar ödedikleri biliniyor.

Sınırlı sayıda üretilmesi ve yüksek fiyatları nedeniyle birçok kişi tarafından “yatırım aracı” olarak da kullanılıyor. Öyle ki Hermès Birkin çantaların son yıllarda sahip oldukları değer artışıyla altını geride bıraktığı bile söyleniyor…

Ünlü Kadınların Tercihi

Hermes Birkin günümüzün ünlü kadınlarının da tercihi… Victoria Beckham’ın toplam değeri 1.5 milyon pound olan 100 adet Hermès Birkin’i olduğu biliniyor. Kim Kardashian, Jennifer Lopez ve Lady Gaga’nın da azımsanmayacak sayıda Birkin’i bulunuyor. Türkiye’de de bu çantanın imitasyonları özellikle İstanbul’da belirli yerlerde satılıyor. Ancak onlara sahip olmak için bile sıraya girmek ve yüksek ücret ödemek gerekiyor. Son olarak şunu söyleyebiliriz; Hermes Birkin, çoğu kadın için “imkansız bir aşk hikayesi”…

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN