AnasayfaEDİTÖRDENZeki Müren'e kostüm diken terzi: O zamanlar süslü kıyafetler giymezdi

Zeki Müren’e kostüm diken terzi: O zamanlar süslü kıyafetler giymezdi

Türkiye’nin ‘Sanat Güneşi’ olarak anılan Zeki Müren’e İzmir’de ilk kez sahneye çıktığı 1965 yılında kostüm diken terzi Hacim Kulalı (81), “Ona kemik renginde, şal yaka, gabardin kumaş bir kostüm diktim. O zamanlar süslü kıyafetler giymezdi. Takım elbiseyle sahne alırdı” dedi.

​İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin (İESOB) düzenlediği Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında bu yılın ahisi seçilen terzi Hacim Kulalı, kentin en eski terzileri arasında gösteriliyor. Dükkanı Güzelyalı’da olan usta terzinin 67 yıllık meslek hayatında diktiği elbiselerden birini de Zeki Müren giydi. Zeki Müren’in ilk defa İzmir’de sahne almaya geldiği 1965 yılında kendisine kostüm diktiğini anlatan Kulalı, “Kostümsüz gelmiş ve bir kostüm lazımmış. Ona kemik renginde, şal yaka, gabardin kumaş bir kostüm diktim. İki provayı da Efes Oteli’nde yaptık. O zamanlar süslü kıyafetler giymezdi. Takım elbiseyle sahne alırdı. Benim dükkanım Agora’daydı ve sokaklar çok dardı. Oraya gelmesi çok zordu. Ben Gül Sokak’a taşınmak istedim fakat mahalleli beni çok sevdiğinden engel oldu. O nedenle Zeki Müren’e başka kostüm dikemedim” dedi.

‘BANA ÇOK MUTLULUK VERDİ’

Saz ekibine çok sayıda kostüm diktiğini söyleyen Kulalı, ”Zeki Müren sanata çok değer veren bir kişiydi. Çok saygındı. Ben o zamanlar 25 yaşındaydım, beni provada hiç titretmedi. Ona kostüm dikmek bana çok mutluluk verdi. O bir rüzgardı. Bende güzel bir anı olarak kaldı. Allah bin bereket versin, çok parasını da kazandım saz ekibinden. Zeki Müren’in kariyerinin başlarıydı” diye konuştu.

DHA

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN