AnasayfaEDİTÖRDENYeni koronavirüs düzenlemeleri

Yeni koronavirüs düzenlemeleri

İstanbul ve Ankara için dün getirilen 65 yaş üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması, bugün de Kahramanmaraş, Denizli ve Konya için geldi. Zonguldak’ta ise kent girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

65 yaş üzerine kısıtlama

Koronavirüs vakalarının en çok arttığı illerden olan Kahramanmaraş’ta İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, bugün yaptığı toplantıda, 65 yaş ve üzeri kişilerin yarından itibaren 10.00-16.00 saatleri dışında dışarı çıkışlarını yasakladı. Kararda; 65 yaş ve üzerinde olan kamu görevinin niteliği mevcut durumun aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, seçimle iş başına gelmiş kamu görevlileri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri olmak üzere kamu görevlileri, işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, çiftçi, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda veya birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler ile meslek odaları başkanlarının bu yasaktan muaf olacağı belirtildi

Aynı yönde bir karar Denizli’de de alındı. Denizli Valisi Ali Fuat Atik başkanlığında toplanan Denizli İl Hıfzıssıha Kurulu da artan koronavirüs vakaları nedeniyle yeni tedbirler aldı. Yeni kararlar ile ilgili Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, “12.11.2020 tarihi itibariyle ilimizde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın her gün saat 11.00-16.00 arasındaki saatler dışında sokağa çıkmalarının yasaklanmasına, 11.00-16.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilmelerine karar verilmiştir” denildi.

Aynı yönde kısıtlama akşam saatlerinde Konya’ya da getirildi.

Zonguldak’ta kent girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi

Zonguldak Valiliği, koronavirüs salgını nedeniyle il dışından gelenlerin Hayat Eve Sığar (HES) koduyla kente girişine izin verilmesine karar verdi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı. Toplantıda, koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler alındı. Kurul, koronavirüs vakalarının il dışı kaynaklı olan vaka sayılarında yükseliş gözlenmesi üzerine kent girişlerinde HES kodu sorgulaması yapılarak risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine ve risk saptanan (temaslı veya pozitif vaka) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak belirlenen KYK yurtlarında izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine karar verdi. Ayrıca tüm pazar yerleri HES kodu sorgulamasının yapılmasına, çay ocaklarında ise 15 gün süreyle masa ve sandalyelerin kaldırılmasına sadece iş yeri ve işletmelere çay ve içecek servisi yapılmasını kararlaştırdı. Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, kuran okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinlikler de ikinci bir emre kadar yasaklandı. Alınan kararlara uymayan kişilere ise ‘Kabahatler Kanunu’nca 392 lira, iş yerlerine, işletmelere ve kurumlara ise 3 bin 180 lira, maske takma kuralına aykırı hareket edenlere de 900 lira para cezası uygulanacağı belirtildi.

Çankırı’da 2 köy karantinaya alındı

Öte yandan Çankırı’nın Kızılırmak ilçesine bağlı Tımarlı ve Hacılar köyleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında 14 gün süreyle karantinaya alındı.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN