AnasayfaEDİTÖRDEN"Modern ilaç ambargosu"

“Modern ilaç ambargosu”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield’in Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğine ilişkin açıklamasına yanıt veren Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ” Sayın Büyükelçi’nin söyledikleri modern ilaç ambargosundan başka bir şey değildir” diye konuştu.

ABD`nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye’nin ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı. Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyledi ve şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini, bunun da Türkiye’nin çıkarına olmayacağını ekledi. Bir yıl önce ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini aktaran Satterfield, Türkiye’nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını söyledi. Satterfield, bu sözleri internet üzerinden düzenlenen bir ticaret konferansında sarf etti.

“YARALAR AÇACAĞI UNUTULMAMALI”

Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak ise,  “İlaca erişimde sıkıntı yaratacak her adımın, halk sağlığında onarımı mümkün olmayan yaralar açacağı unutulmamalıdır. Sayın Büyükelçi’nin söyledikleri modern ilaç ambargosundan başka bir şey değildir” dedi.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN