AnasayfaEDİTÖRDENKuzu son yolculuğuna uğurlandı

Kuzu son yolculuğuna uğurlandı

Koronavirüs nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden AK Parti kurucularından, TBMM Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Burhan Kuzu, son yolculuğuna uğurlandı. 65 yaşında hayatını kaybeden Kuzu’nun cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Erdoğan, “Burhan Hoca’yı çok kısa sürede kaybettik” dedi.

İstanbul’da özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde bir süredir koronavirüs tedavisi gören 22, 23,  24 ve 26. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Eski Başkanı Burhan Kuzu, dün vefat etmişti. 65 yaşındaki Kuzu için Fatih Camii’nde cenaze töreni yapıldı. Burhan Kuzu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu camiye getirildi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzu’nun ailesine başsağlığı diledi. Kuzu’nun son yolculuğuna uğurlandığı törende TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, AK Parti yöneticileri, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile AK Partili belediye başkanları ve milletvekilleri de hazır bulundu.

Erdoğan kılınan cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Her nefis ölümü tadacaktır. Bu tabii sadece Burhan Hocamız için geçerli değil, şu anda burada saf tutmuş bütün Müslümanlar, müminler için geçerli olan bu hüküm ve bu hükme herkes uyacak. Bunun nerede, ne zaman, nasıl geleceği belli değil. İşte son İzmir’de yaşanan hadise ortada. Bakın 80’e yakın vefat var ve 1000’e yakın yaralı var. Bunların hiçbirisinin böyle bir akıbetle imtihan olacakları akıllarından belki de geçmiyordu ama işte geldi ve yakalandı. Rabbim bizlere iman, Kur’an, İslam üzere ölmeyi nasip etsin. Hep birlikte inşallah Kur’an yolunda yürüyeceğimiz bu yolda Rabbim sevgili Habibinin Liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında toplanmayı bizlere nasip etsin.”

“Burhan Hocamız nüktedandı”

“Burhan Hocamız hem nüktedandı hem de gerçekten İstanbul Üniversitesinde özellikle davasını bilen bir anayasa hukukçusunun olmadığı dönemde o davasının bir insanı olarak görev yaptı” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Oradan yetiştirdiği öğrencileriyle hep övündü. Doğrusu biz de onunla övündük. Parlamentoda beraber süren bir yolculuğumuz oldu. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı makamında danışmanım olarak da görev yaptı. Orada da beraberce çalıştık. Koronavirüs salgını neticesinde de Burhan Hoca’yı bu hastalıkla çok kısa sürede kaybettik. Rabbim mekanını cennet eylesin, akıbeti hayrolsun.”

Ailesine ve tüm dava arkadaşlarına başsağlığı dileyen Erdoğan, Kuzu’nun naaşına cenaze aracına kadar eşlik etti. Kuzu’nun cenazesi Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN