AnasayfaEDİTÖRDENİnce'den CHP ve Kılıçdaroğlu'na: Seninle siyaset yapamam, benim yollarım ayrılır

İnce’den CHP ve Kılıçdaroğlu’na: Seninle siyaset yapamam, benim yollarım ayrılır

Memleket Hareketi’ni başlatan eski CHP Milletvekili Muharrem İnce, hareketin yol haritasını ve harekete katılan isimleri açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. İnce, “Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya? Yani Atatürk diyemeyeceksin, ‘Gazi Mustafa Kemal derim’ diyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. Seninle siyaset yapamam, benim yollarım ayrılır.” dedi.

İnce, Bakırköy’de bir otelde düzenlediği basın toplantısında başlattığı ‘Memleket Hareketi’nin üyelerini tanıttı ve hareketin ne istediğini 67 madde ile sıraladı. İnce, “Memleket Hareketi olarak 46 vilayeti gezdik. Memleketi dinliyoruz. Her şeyi yerinde görüyoruz. Kurucularının bir kısmını bugün sizlerle tanıştıracağım. 81 ili gezdikten sonra hepsiyle tanışacaksınız. Yılbaşına kadar hedeflerimiz var. Dün çalışmalarımıza başladık. Geniş bir programı yılbaşına kadar sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

Türkiye’yi bu noktaya taşıyanlar tek adam partileridir

Muharrem İnce, “Türkiye zor günler geçiriyor. Büyük problem var. Türkiye’yi bu noktaya taşıyanlar tek adam partileridir. Bugün sorunları yaratanlar, sorunları çözemezler.  İktidarı da muhalefeti de Türkiye’deki partiler ne yazık ki tek adam partisidir. Ortak akılla sorunları çözmek için bir araya geldik. Ortak aklı kullanarak ortak iyiyi kullandık. Biz ortak iyiyi bulacağız. Bugün Türkiye’nin haline bakın. Ülkeyi yöneten birisi ekmek yoksa çay için diyor. O’na destek olansa askıda ekmek diyor. Muhalefet ise kendi iç sorunlarıyla boğuşuyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin büyük bir ittifaka ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz

İnce, “Böyle bir ortamda ana muhalefet partisinin oyunun yüzde 60, 70 olması lazım. İnsanların gümbür gümbür arkasında olması lazım. Ne yazık ki milletin derdiyle uğraşmak yerine ülkesinin ve partisinin kurucusunun adını mı kullanacak, soyadını mı kullanacak tartışma bu noktaya ulaşıyor. Yazık bu ülkeye. Bu ülkenin evlatlarına. Biz bu ülkeyi yolda bulmadık. Biz Türkiye’nin büyük bir ittifaka ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Misak-ı Milli ittifakına ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Dış politikada çok büyük yanlışlar yapıldı

Soru cevap kısmında ise İnce’nin hedefinde iktidar ve muhalefet vardı. Türkiye’nin dış politikası üzerine gelen bir soru üzerine, “Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili çok büyük yanlışlıklar yapıldı. Geleneksel dış politika terk edildi. Türkiye’nin dış politikası değişmezdi. Bir devlet politikası olurdu. AK Parti o kadar yanlışlıklar yaptı ki, parti politikası oldu. Kliklerle iş tuttu, ne yazık ki bu topraklar 5 milyonun üzerinde mülteciyle tanıştı. Geleneksel politikayı terk etmemek en doğrusudur” diye konuştu.

Parti bölünüyor mu eleştirilerine çok sert yanıt

Partinin bölünme eleştirilerine yanıt veren Muharrem İnce, “Parlamenter sistem olsaydı bir bölme işlemi olabilirdi. 50 artı 1’de bölme işlemi olmaz. Biz gidip Cumhur İttifakı’nı desteklemiyoruz ki. Böyle bir şey yok. Niye bölelim o zaman. Bence buraya bölüyor diyenler 4 işlemi bilmiyorlar ve art niyetliler. Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya? Yani Atatürk diyemeyeceksin, ‘Gazi Mustafa Kemal derim’ diyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. Seninle siyaset yapamam benim yollarım ayrılır. Mecbur muyum yani? Bölme işlemi diye bir şey yok. O parlamenter sistemde olur. 50 artı 1’de bölme işlemi olmaz. Bölme ne zaman olur? Gidersin Cumhur İttifakı’nın yanına. Gitmeyeceğimize göre o zaman bölme işlemini bir kaldıralım. Ya 4 işlemi doğru bilelim ya da art niyetli konuşmayalım” ifadelerini kullandı.

O zaman bana gülenler şimdi öngörümü alkışlıyor

“Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusu üzerine ise İnce, “Benim Cumhurbaşkanlığı adaylığı diye bir derdim yok. Hadi benim var arkadaşlarımın hiç yok. Derdimiz memleket . Ona bakarız zaman gelince. İki sene önce dolar 8 lira olacak memleket batıyor demiştim o zaman bana gülenler şimdi öngörümü alkışlıyor” diye konuştu.

Bir gün mafya lideri diğer gün bürokrat skandalı

Muharrem İnce kendi partisi CHP için, “Memleket kötü yönetiliyor. Ana muhalefet de kötü yönetiliyor. Böyle bir ortamda ana muhalefetin oyunun yüzde 60’ı geçmesi lazım. Parti her hafta bir olayla uğraşıyor. Kendi içişleri biz bir şey yapmıyoruz. Bir hafta mafya lideri CHP’li belediyeyi ziyaret ediyor. Bir hafta CHP’li bürokrat CHP genel başkanına hakaret ediyor. Bir hafta Atatürk diyemiyor. Her hafta bir skandal bekliyorum bu hafta ne çıkacak diye. Umut olalım umut. Parti kuracakmışım. Parti kurmak çok kolay bir dilekçe verirsin o kadar. Biz milleti dinliyoruz. Millet aç, açıkta. Millet bizi bir yöne sevk edecek. Kur derse kurarız elbet. Bakalım millet ne diyecek. Genel merkezlere kapanıp siyaset yapma devri bitti. Artık yeni siyaset yapma dönemi. Dünyada bunu ilk biz başlattık. Memleket Hareketi olarak bunu ilk biz başlattık.

İttifakları kimle yapacaksanız mertçe, milletin gözü önünde yapacaksınız

CHP’nin geldiği noktaya üzüldüğünü belirten ve HDP’nin desteğine değinen İnce, “Ben CHP’ye 40 yıl emek vermiş birisiyim. Hayatında milletvekili olana kadar CHP’ye oy vermemiş insanlardan CHP’liliği öğrenecek halim yok benim. Kahroluyorum üzülüyorum. İyi olsun istiyorum. 60, 70, 80 alsın istiyorum. Bizim bunlarla bir kabahatimiz yok. Ama her hafta bir şey çıkıyor. İnsan çıkar millete umut verir. İttifakları kimle yapacaksanız mertçe yapacaksınız. Milletin gözünün önünde. Gizli saklı değil. Son seçimlerde büyükşehirlerde bize HDP’nin desteği olmadı mı oldu. Kürtlerin desteği olmadı mı bize? Oldu. Onların desteği olmasaydı alamazdık büyükşehirleri. CHP yönetimi çıksın, ‘Aday çıkarmadınız bize destek çıktınız teşekkür ederiz’ desin. Teşekkür etmezsen yarın sıkıntılı olur bu süreç” dedi.

DHA

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN