AnasayfaEDİTÖRDENGüz domatesi hasadı başladı

Güz domatesi hasadı başladı

Muğla’nın Datça İlçesi’nde, yaz aylarında ekimi yapılan güz domatesinin hasadına başlandı. Hasadın Ocak ayına kadar devam edeceği bildirildi.

Datça’nın ılıman ikliminde Kızlan, Karaköy ve Emecik kırsal kesimlerinde yetiştirilen güz domatesinde, üretim bu yıl yarı yarıya azaldı. Geçen yıl bin 500 dekar alanda 7 bin ton güz domatesinin elde edildiği ilçede, domates kelebeği (tuta) hastalığı nedeniyle üretici zarar edince bu yıl sadece 950 dönümlük alanda ekim yapıldığı öğrenildi. Üretimin bul yıl 5-6 bin ton ile sınırlı kalması bekleniyor. Geçen yıl tarlada kilosu 85 kuruşa kadar düşen güz domatesi, bu yıl ürün az olunca kilosu kalitesine göre 2.5- 3 TL’den alıcı buluyor.

Kızlan Mahallesi’nde düzenlenen sembolik güz domatesi hasat törenine, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Datça Tarım ve Orman İlçe Müdürü Bülent Şatır ve üreticiler katıldı. Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak törende yaptığı konuşmada, “Bereketli bir sezon olmasını diliyorum. Üreticilerimizi kutluyorum. Doğal ortamda yetiştiriliyor. Domatesin aromasını koklamanızı isterim. İşte bizim domatesimiz budur. Üreten elleriniz dert görmesin” dedi.

Bu yıl üretim düştü

“Datça’nın sadece turizm boyutu yok. Datça, anı zamanda ciddi bir tarımsal üretim merkezidir” diyen Saylak, “Domates kelebeği geçen yıl ekim alanlarda büyük zarara yol açmasından dolayı bu yıl üretimde bir düşüş var. Yaklaşık bin dekarlık bir alanda, bir üretimden söz ediyoruz. Burada çeşitli organik yöntemlerle kimyasal olmadan tuta ile mücadele ediliyor. Bu yıl mücadelede olumlu sonuç alındığı için ürün kalitesi çok güzel. Gelecek yıllarda üretimin yeniden artırılarak, Türkiye’nin birçok yerine güz domatesi gönderileceğini umut ediyorum” diye konuştu.

“Güzel bir toprak var”

Datça’da 200 dönümlük bir alanda güz domatesi ürettiğini söyleyen üretici Aşkın Aydın, bu yıl ürün kalitesinin çok iyi olduğunu söyledi. Yaklaşık bin 400 ton ürün almayı hedeflediğini ifade eden Aydın, “Datça’nın havası ve iklimi güz domatesi için ideal. Yarımadanın bir tarafı Akdeniz, diğer tarafı ise Ege Denizi ile çevrili. Güzel bir toprak var. Bu nedenle yetişen domates çok lezzetli oluyor. Hava koşullarına göre, ocak ayına kadar tarladan hasat yapıyoruz” dedi. Ürettikleri güz domatesini genelde İzmir, Aydın ve Denizli gibi Ege illerine gönderdiklerini belirten Aydın, “Ekim sahasını artırabilirsek, Türkiye’nin yer tarafına güz domatesi gönderebiliriz. Geçen yıla göre fiyatlar bizi mutlu etti. Geçen yıl tarlada kilosu 70-80 kuruşa satılan domates, bu yıl kalitesine göre 2.5 hatta 3 TL’den alıcı buluyor” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, güz domatesi hasadının yanı sıra, ilçede örnek olarak üretimi yapılan tatlı kırmızı patates tarlasında da incelemelerde bulundu. Kırsal Emecik Mahallesi’nde bu yıl tek bir tarlada deneme amaçlı kırmızı patates üretimi yapan Harıpçı Ailesi’nin 3 kuşak ferdi ile görüşen Saylak, Datça’da kırmızı patates üretiminden yüz güldüren bir sonuç alındığını söyledi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN