AnasayfaEDİTÖRDEN"Gücünüzün farkında değilsiniz"

“Gücünüzün farkında değilsiniz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, üniversiteyi bitirdikten sonra Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçları ile karşı karşıya kalan gençlerle buluştu.  Kemal Kılıçdaroğlu, “Gençler umutsuz siz olsanız ne yaparsınız” sorusuna “’Beni işsiz bırakan siyasi iktidara oy vermem’ diye bir kampanya açın. Siz milyonlarsınız. Umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama gücünüzün farkında değilsiniz” yanıtı verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in ilanının 97. yıldönümünde gençlerle videokonferans yöntemiyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, gençlerin KYK borçları nedeniyle yaşadıkları sorunları ve taleplerini dinledi, çözüm önerilerini dile getirdi.

Gençlerin görüşlerini dinleyen Kılıçdaroğlu daha sonra şunları söyledi:

“İki yol var. Bizim paraya ihtiyacımız var diyorsa faizi silersin, ana parayı taksitlendirirsin. Bunlar içinde iş bulamayanlar için iş buluncaya kadar bu uygulamanın sürdürülmesi lazım. Bu birinci çözüm, eğer ‘devlet paraya ihtiyacım var’ diyorsa. Faiz yükü çok fazla doğru. İşi olmayan birisi için ana paranın ödenmesi sorunken bir de faiz ayrı bir sorun. Silinmesi gerektiğini zaten söylüyoruz. Siz eğitiminizi tamamlıyorsunuz, Türkiye’ye katkı vermek istiyorsunuz, ama iktidar verdiğiniz çabanın gereğini yerine getirmiyor, size iş bulamıyor. Borcun silinmesi kadar doğal bir şey olamaz. Sosyal devlet, düşük gelirlilerin yanında olan devlettir.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen “Gençler umutsuz siz olsanız ne yaparsınız” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Niye umutsuzsunuz? Niye örgütlenmiyorsunuz? ‘Beni işsiz bırakan siyasi iktidara oy vermem’ diye bir kampanya açın. Siz milyonlarsınız. CHP iktidara gelecek mi? Siz oy verirseniz yüzde yüz geliyoruz. Aklınıza ‘iktidar bana iş bulmak zorunda mı’ sorusu gelir. Evet devlet size iş bulmak zorunda. Kampanyayı açın, benim sizden isteğim bu. Bu kampanyaya milyonlar destek vermek zorundadır. Biz öneri verirken, diğer partilerin grup başkanvekilleri ile görüşüyoruz. Hatta ‘önergeyi siz verin, destekleriz’ diyoruz. Onu bile kabul etmiyorlar. İktidarın ve iktidarı destekleyen partilerin milletvekillerinin irade gücü yok. Umutsuzluğa kapılıyorsunuz ama gücünüzün farkında değilsiniz. Gücünüzü fark edin. Bütün siyasi partiler size muhtaç, el avuç açacaklar. Güçlü olmanız için beraber olmanız lazım.”

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN