AnasayfaEDİTÖRDEN"Gemiyi limana çekince diyecek söz bulamazsınız"

“Gemiyi limana çekince diyecek söz bulamazsınız”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Sırf siz iç politika malzemesi yapacaksınız diye, 82 Musul, 83 Kerkük kafasıyla giderseniz, gemiyi limana çekince diyecek söz bulamazsınız” diye konuştu.

Karamollaoğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Oruç Reis gemisinin bakım için limana geri döndüğüne dikkati çekerek, “Biz dış politikada diplomasi ve diyaloğu tercih ederiz. Ama sırf siz iç politika malzemesi yapacaksınız diye, 82 Musul, 83 Kerkük kafasıyla giderseniz, gemiyi limana çekince diyecek söz bulamazsınız. Dış politika ‘asarım keserim’le yürütülemez” dedi.

Bugün İslam ülkeleri arasındaki iş birliğinin zayıflamasından en çok İsrail’in faydalandığını vurgulayan Karamollaoğlu, gündeme ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn gibi ülkelerin İsrail ile yaşadıkları normalleşme süreci ortadadır. Bu gelişmeler normalleşme olarak takdim edilse de bu tamamen anormal bir durumdur. İsrail gibi emperyalist hedefleri olan bir siyonist devletin bu coğrafyada normalleşme gibi bir derdi hiçbir zaman olmamıştır. İsrail ve Amerika’dan bu bölgede yaşayan İslam ülkelerine dostluk gelmez. Amerika ve İsrail ile dostluk kurmak onların tahakkümüne rıza göstermekten başka mana ifade etmez.”

Türkiye’nin her alanda tıkandığını öne süren Karamollaoğlu, “Madem ki problemlerimiz belli, o halde çözüm de az çok bellidir. Gelin bunu iktidarıyla muhalefetiyle birlikte ele alalım. 18 yıl iktidarda kalan bir anlayışın artık bu problemleri çözemeyeceği net olarak görülmüştür. Burada bir güç birliğine ihtiyaç var. Muhalefetiyle, iktidarıyla bu problemlerin içinden birlikte çıkmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) işsizlikle ilgili verilerinin gerçekçi olmadığını iddia eden Karamollaoğlu, EBA TV üzerinden yapılan eğitim sistemin alt yapısının henüz tam olarak oturmadığını vurguladı.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN