AnasayfaEDİTÖRDENGazeteciler için 10 yıla kadar hapis talep edildi

Gazeteciler için 10 yıla kadar hapis talep edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, gazeteciler Müyesser Yıldız, İsmail Dükel ve astsubay Erdal Baran hakkında yürütülen soruşturma tamamlanarak, 3 şüpheli hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 3 ay önce başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Oda TV Ankara Temsilcisi Müyesser Yıldız ile astsubay Erdal Baran tutuklandı. Tele 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık 3 isim hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak, iddianame düzenledi. Ankara 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, Yıldız, Dükel ve Baran’ın, ‘Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

YILDIZ, GÖZALTINDAYKEN MESAJ GÖNDERMİŞTİ

Gazeteci Müyesser Yıldız, gözaltındayken avukatı aracılığıyla bir mesaj yayımlamıştı. Yıldız mesajında, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve Sayın Erdoğan’a çağrımdır: ‘Şu şu isimlerin gazetecilik yapması yasaklanmıştır; şu konular ve şu şahısların isimlerinin ağza alınması yasaklanmıştır’ diye bir kanun ya da kararname çıkarsınlar da onlar da biz de rahatlayalım. Şu çağda, şu güzelim ülkemizin dünyaya rezil edilmesine ve hukukun Orta Çağ’a döndürülmesine üzülüyorum. Dünya uzaya seyahat düzenlerken Türkiye’de asrın suçu icat ediliyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır!” ifadelerine de yer vermişti.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN