AnasayfaEDİTÖRDENEfsane yargıç öldü, ABD'de tartışma başladı

Efsane yargıç öldü, ABD’de tartışma başladı

ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg, pankreas kanseri nedeniyle 87 yaşında hayatını kaybetti. Kadınların eşit haklara sahip olması, azınlık hakları ve ayrımcılığın kalkmasını savunan görüşleriyle ABD’de liberal değerlerin önemli simgeleri arasında gösterilen Ginsburg’dan boşalan koltuğa kimin getirileceği tartışma yarattı.

1993 yılında Demokrat ABD Başkanı Bill Clinton tarafından Yüksek Mahkeme’ye aday gösterilen Ginsburg ABD tarihinde mahkemede görev yapan ikinci kadın olmuştu. Liberal değerleri savunmasıyla ünlü olan Ginsburg’un kadın hakları ve cinsiyet eşitliği konusundaki mücadelesini konu edinen 2018 yapımı ‘On the Basis of Sex’ (Eşitlik Savaşçısı) isimli film dünya çapında ilgiyle karşılanmıştı.

Uzun süredir kanserle mücadele eden Ginsburg, 2020 başlarında geçirdiği ameliyat sonrasında evinde tedavi görmeye başlamıştı. Temmuz ayında hastalığıyla ilgili bir açıklama yapan Ginsburg, kemoterapisinin olumlu sonuçlar verdiğini ifade etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump Ginsburg’un ölümüyle ilgili yayımladığı mesajda, Ginsburg’u “bir hukuk devi” olarak tanımladı. Trump, yargıcın görüşleri ve aldığı kararlarla tüm Amerikalılara ve büyük hukuk düşünürlerine “ilham verdiğini” vurgularken,  Beyaz Saray ve diğer kamu binalarında bayrakların yarıya indirilmesi talimatı verdi.

Ginsburg 9 üyeli Yüksek Mahkeme’de liberal kanadın ön önemli temsilcisiydi. Ölümüyle birlikte mahkemedeki liberal yargıçların sayısı üçe inmiş oldu. Trump’ın 20 Ocak tarihine kadar devam eden görev dönemi içinde ABD Senatosu’na Ginsburg’dan boşalan koltuk için bir aday önerip önermeyeceği tartışma yarattı. Yüksek Mahkeme’ye muhafazakar bir yargıcın atanması halinde Cumhuriyetçilerin mahkemedeki çoğunluğu daha da artacak. ABD’de Yüksek Mahkeme kürtaj, göç, silah yasası ve ayrımcılık gibi kritik ve tartışmalı konularda son sözü söyleme konumuna sahip. Cumhuriyetçi Trump’ın mahkemeye muhafazakar bir yargıç adayı belirlemesi bekleniyor.

ABD’de Yüksek Mahkeme yargıçları başkan tarafından belirleniyor ve Senato onayının ardından ömür boyu sürecek görevine başlayabiliyor.

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN