Başlarken

Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü kutladığımız bugün yayın hayatına başlayan www.gazetezebra.com.tr ile ben de uzun bir aradan sonra sanat yazılarıma başlıyorum.

Bir süre birlikte çalıştığımız gazeteci dostum sevgili Ömür Ünver’in daveti üzerine bu yeni ve heyecan verici platformda siz sanatseverlerle sanat adına söylemek istediklerimi paylaşacağım. Ülkemizde sanat adına yapılan işlerin ve faaliyetlerin olumlu ve olumsuz yönlerini de köşemde dile getireceğim.

KORONA SALGINI VE SANAT

Türkiye’yi de etkisi altına alan Korona salgını, her şeyin önüne geçti. Her yıl sonbaharda başlayan yeni sanat sezonu da bu salgın nedeniyle büyük darbe aldı. Birçok sanatçı yeni sezonda açmayı büyük umutlarla bekledikleri sergilerini gerçekleştiremediler. Bu arada sergilerini gerçekleştiren sanatçı dostlarımız ise sessizlik içinde, katılımların çok az olduğu açılışlar yapmak zorunda kaldılar.

Yüz yıllardır belirli zamanlarda dünyamız büyük salgınlar yaşadı. 21. yüzyılda bizim “şansımıza” da korona çıktı. Ne kadar süreceği konusunda birçok teori var. Türkiye’de ise tartışmaların ortasında kaldık. Sağlık Bakanlığı’nın verileri farklı kurumların verileri çelişiyor. Tam bir şaşkınlık içinde, umutlarımızı neredeyse yitirmiş bir haldeyiz.

Sağlıktan eğitime, bürokrasiden ekonomiye tüm alanlarda tam bir şaşkınlık yaşar olduk.

Bir ülkenin en önemli alanlarından biri sanattır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Sanatsız kalan toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözü tüm toplumların olmazsa olmazıdır.

ANKARA’NIN BELLEĞİNE SAHİP ÇIKALIM

Bir ülkenin, bir kentin geçmiş belleği, eserleri, mimarisi günümüzle en güzel bağı sağlar. Ankara da bu konuda Cumhuriyetin ilk yılları ile günümüze bağ kurduğu eserleriyle ön plana çıkar. Bu nedenle Cumhuriyetin ilk yıllarında inşa edilen Saraçhane Mahallesi, geçmişin en güzel ve çarpıcı belleklerinden biridir. Ancak rant uğruna bu güzellik feda edilmek istenmektedir. Aksine korumak ve kollamak her şeyden önde gelir. Bu konuda tüm Ankaralı hemşerilerimizi duyarlı olmaya davet etmeyi bir borç biliyorum.

Aslında ilk yazımda Ankara’daki sanatsal etkinlere daha çok yer vermeyi düşünüyordum. Ancak koronavirüsten dolayı olumsuz bir durum var. Umarım bu olumsuz hava bir an önce sona erer ve normal yaşamımıza döneriz.

Çünkü sanat, hayatı karartmak isteyenlere karşı bir ışıktır.

Sevgiyle, sağlıkla, ışıkla kalın…

Önceki İçerikPandeminin Yaraları Sarılabilecek mi?
Sonraki İçerikUzun İnce Bir Sınavdayım..