AnasayfaDünya"Terörle en güçlü mücadeleyi Türkiye sürdürüyor"

“Terörle en güçlü mücadeleyi Türkiye sürdürüyor”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Viyana’daki terör saldırısını lanetleyerek, “İki vatandaşımız canlarını hiçe sayarak teröristlere müdahale etti. İslam’ı da suistimal eden terör örgütleri var. Bunlarla en güçlü mücadeleyi de Türkiye sürdürüyor” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştiren Sierra Leone Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela F. Tunis ile görüştü. Bakan Çavuşoğlu ve Tunis görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.  Sierra Leone’nın Ankara’daki Büyükelçiliği’nin resmi açılışının yapılacağını belirten Çavuşoğlu, “Sierra Leone’nın Ankara’daki büyükelçiliği, Afrika ülkelerinin 36’ncı büyükelçiliği olacak. Biz de Afrika kıtasındaki büyükelçilik sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Hedefimiz 50’ye ulaşmak. Önümüzdeki yıllarda yeni büyükelçiliklerimizi açmaya devam edeceğiz” dedi.

“İşin köküne gitmek lazım”

Bakan Çavuşoğlu, Avusturya’nın başkenti Viyana’daki terör saldırısına ilişkin, “Dün gece Viyana’da bir terör saldırısı oldu. Terörden, terör saldırılarından çok çekmiş bir millet olarak terörün her türlüsüne karşıyız. Terörün her türlüsüyle ayrım yapılmaksızın mücadele edilmesine inanıyoruz. Radikalleşme dahil teröre sebep olan gelişmeler konusunda tüm dünya ile iş birliği içinde olmak istediğimizi her vesileyle vurguluyoruz. Bu işin köküne gitmek lazım. Neleri kullanıyor, nasıl insan devşiriyor, neleri suistimal ediyor? İslam’ı da suistimal eden terör örgütleri var. Bunlarla en güçlü mücadeleyi de Türkiye sürdürüyor. Bu mücadeleyi sürdürmemiz lazım. Özellikle de İslam’ı suistimal edenlerin ideolojilerini yok etmek için de mücadelemizi sürdürmemiz lazım. Bir kere daha bu terör saldırısını lanetliyoruz” ifadesini kullandı.

“Canlarını hiçe saydılar”

Çavuşoğlu, Viyana’daki saldırıda yaralı polis ve kadına yardım eden Recep Tayyip Gültekin ve Mikail Özen’le ilgili, “Recep Tayyip Gültekin ve Mikail Özen canlarını hiçe sayarak teröristlerle mücadele etti, mağdurlara da yardım ettiler. Recep Tayyip kardeşim ayağından yaralandı. İki kardeşimiz bir Müslüman’ın ve bir Türk’ün yapması gerekeni yaptılar. Tüm Avrupa’da ve dünyada yaşayan Türkler aynı duyguda, aynı histe. İslam karşıtlığı dahil birçok trend var. Hiçbir terör saldırısının sebebi meşru gösterilemez. Teröre sebep olan tüm bu akımlara karşı Avrupa’daki ülkelerle de samimi bir iş birliği içinde olmalıyız, Türkiye buna hazır” dedi.

 

KÜLTÜR-SANAT

YAŞAM

EDİTÖRDEN